Wydarzenia

Wigilia 2019

12 grudnia w restauracji Kamiński odbyło się spotkanie wigilijne Kępińskiego Klubu Amazonek podczas którego członkinie przełamały się opłatkiem, życząc sobie pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym 2020 roku. Podczas świątecznego poczęstunku Święty Mikołaj wraz z Mikołajką wręczyli wszystkim drobne upominki.

Czytaj dalej Wigilia 2019

Onkorejs 2019

Na przełomie września i października odbyła się VI edycja Onkorejsu, po raz pierwszy uczestnicy popłynęli największym Polskim żaglowcem szkoleniowym – Fryderyk Chopin, po raz pierwszy rejs odbył się po Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym i po raz pierwszy wzięła w nim udział jedna z nas!

Czytaj dalej Onkorejs 2019

Częstochowa 2019

5 października razem z pozostałymi Amazonkami uczestniczyłyśmy w 22. Ogólnopolskiej pielgrzymce kobiet po chorobie nowotworowej piersi na Jasną Górę. Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Chcemy dotknąć Jezusa”.

Kołobrzeg 2019

 

Początek lipca był dla nas bardzo relaksujący. Kępiński Klub Amazonki wybrał się na wypoczynek do Kołobrzegu. Było zwiedzanie oraz dużo aktywności sportowej. Udało nam się również odwiedzić koleżanki z Kołobrzeskiego Klubu Amazonek. Serdeczne podziękowanie za gościnę oraz bardzo miło spędzony wspólnie czas. DO ZOBACZENIA!

Czytaj dalej Kołobrzeg 2019

Ośmiu Wspaniałych

 

Dzisiaj w kępińskim Ratuszu odbyły się lokalne eliminacje konkursu Ośmiu Wspaniałych. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z czterech szkół podstawowych z naszej gminy: SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 3 oraz SP Krążkowy
W przesłuchaniach uczestniczyło jury w składzie: Irena Sadek, radna Rady Miejskiej w Kępnie, Elwira Leśniewicz-Drzazga, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kępnie, Halina Pazek, prezes Stowarzyszenia „Kępiński Klub Amazonki”, Agata Moska z Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej oraz Anna Dulian z Wydziału Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich UMIG w Kępnie. Do udziału w etapie ogólnopolskim wybrana została Amelia Klaczyńska. Gratulujemy!

 

 

 

 

Wielkanoc 2019

 

Święta Wielkanocne to wyjątkowy okres w roku liturgicznym, czas optymistyczny i radosny. W dzisiejszych czasach, gdy każdy dzień mija niezauważony, to właśnie święta sprawiają, że mamy okazję do spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. W okresie przedświątecznym tradycyjnie z tej okazji spotykały się Kępińskie Amazonki.

Czytaj dalej Wielkanoc 2019

Wigilia 2018

Wigilijne spotkanie amazonek odbyło się 12.12.2018, jak zawsze w pogodnej i życzliwej atmosferze. Wieczór umiliły nam śpiewaniem kolęd dwie wspaniałe dziewczynki. Po życzeniach płynących prosto z serca odwiedził nas święty Mikołaj. Był to bardzo miły i wzruszający wieczór.

Czytaj dalej Wigilia 2018

„W jesieni życia” – RetroSPEKCJA dla seniorów

 

W poniedziałek, 26 listopada, w Kinie Sokolnia wystąpiła przed licznie zgromadzoną publicznością Grupa Teatralna Seniorów „RetroSPEKCJA” z Namyslowa ze spektaklem „W jesieni życia..”. Był to już drugi występ tej grupy artystów w naszym kinie, którzy przybyli po raz kolejny na zaproszenie Burmistrza MiG Kępno Piotra Psikusa oraz kępińskiej Gminnej Rady Seniorów.

Zmiany w Zarządzie

 

Danuta Szpakowska: W dniu dzisiejszym w związku z moją rezygnacją odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu Kępińskiego Klubu Amazonki, Bardzo dziękuje za współpracę, za okazaną życzliwość i zaufanie. To był naprawdę piękny czas, na dobre i na złe.

Nowemu Zarządowi życzę wszystkiego najlepszego.

Częstochowa 2018

6 października 2018 uczestniczyłyśmy w XXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasnej Górze. Pod szczytem byłyśmy z amazonkami z całej Polski i zagranicy. Wspólnie dziękowałyśmy Bogu za zdrowie i radość życia.

„Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”

Kępiński Klub Amazonki w terminie od dnia 01 marca 2018 r, do 31 marca 2021r. w ramach projektu : prowadzenie rehabilitacji w placówce (rehabilitacja ciągła) współfinansowanym ze środków PFRON realizuje zadanie pod nazwą „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”.

Czytaj dalej „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”

VI Integracyjny MARSZ NORDIC WALKING

 

Dzisiaj czyli 25 września 2018 r. odbył się już VI Integracyjny MARSZ NORDIC WALKING – marsz z kijkami organizowany corocznie przez Kępińskie Amazonki. Mimo obaw, ponieważ aura ostatnio nie była przychylna, miałyśmy dużo szczęścia .chmury przeszły i wyszło słońce, na start wyszły osoby promujące zdrowy styl życia .Było pięknie, sportowo i rekreacyjnie. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i zapraszam za rok.

Czytaj dalej VI Integracyjny MARSZ NORDIC WALKING

4 – dniowe Warsztaty terapeutyczne dla Amazonek w Przedborowie

 

W dniach od 4- 7 września 2018r. spotkałyśmy się w Przedborowie na Warsztatach Edukacyjno- Terapeutycznych.
Przedborów w to piękne miejsce gdzie od wielu lat przyjeżdżamy aby oderwać się od swoich codziennych spraw i w pełni skupić się na terapii a także nabrać sił na dalsze życie. W tym roku w ramach warsztatów odbyły się zajęcia z choreoterapii, zajęcia psychoterapeutyczne, oraz zajęcia rehabilitacji fizycznej.

Czytaj dalej 4 – dniowe Warsztaty terapeutyczne dla Amazonek w Przedborowie

Międzywodzie 2018

 

W dniach 23 – 30 czerwca 2018roku przebywałyśmy w Międzywodziu w miejscowości położonej na wyspie Wolin. Cisza , spokój, piękna przyroda, czysta szeroka plaża, przyjemne spacery wzdłuż brzegu morza oraz po pięknym pachnącym lesie sosnowo-świerkowym przyczyniły się, że nabrałyśmy „ mocy i siły……”
Projekt pn. „Wypoczynek kępińskich Amazonek” współfinansowany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Czytaj dalej Międzywodzie 2018

Podpisanie umowy na realizację projektu ze środków PFRON

 

W dniu 15 marca 2018r. w PFRON oddział Wielkopolski podpisałyśmy umowę na realizację projektu dotyczącego kierunku pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, obejmującego zadanie 1) prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek pod nazwą „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”, wykonywanego w terminie od dnia  01 marca 2018 r. do dnia 31 marca 2021 r.

Czytaj dalej Podpisanie umowy na realizację projektu ze środków PFRON

Mini Konferencja Kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi – galeria

 

W dniu 25.01.2018 r. w Restauracji La Costa w Kępnie uczestniczyłyśmy w Mini Konferencji Kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi zorganizowanej przez Pofam – Poznań.
Zapoznałyśmy się z najnowszymi artykułami medycznymi w zakresie rehabilitacji choroby nowotworowej piersi. Dziękujemy Firmie Pofam- Poznań  za spotkanie.

Czytaj dalej Mini Konferencja Kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi – galeria

Jubileusz 15-lecia Kępińskich Amazonek

 

Nasze życie to droga. Droga przez dżunglę problemów, chorób, pełna dzikich zwierząt – ludzi, którzy dążąc do swoich celów coraz częściej zapominają, że biegnąc w wyścigu szczurów mijają drugiego człowieka, nie zauważają, że potrącają go, a czasem – przewracają ogromem swej obojętności, braku empatii, życzliwości.
Ja w swojej dżungli ujrzałam polanę. Polanę wypełnioną wielobarwnymi kwiatami. A każdy kwiat był inny.

Czytaj dalej Jubileusz 15-lecia Kępińskich Amazonek

Wigilia 2016

 

Spotkanie Wigilijne to dla nas magiczna chwila, która pozwala choć na moment uciec od rzeczywistości, spotkać się i nie myśleć co przed nami, śmiejemy się rozmawiamy, śpiewamy kolędy, degustujemy potrawy wigilijne i składamy sobie cudowne życzenia.

 

Przedborów 2016

 

Konferencja relaksacyjno – naukowa w Przedborowie (zajęcia z psychoterapeutą, onkologiem, fizjoterapeutą).

Projekt współfinansowany przez gminę Kępno. W dniach 27-29 września 2016.

 

Tygodniowy pobyt w Ustroniu Morskim w Centrum zdrowia i Rehabilitacji Alka

 

W dniach 19-23 czerwca 2016 roku spędziłyśmy cudowny czas w Ustroni Morskim. Jak zwykle to był piękny i bardzo udany wspólny tydzień nad morzem, pogoda wymarzona, słońce, słońce, słońce, w związku z tym codziennie byłyśmy na plaży, spacery w wzdłuż morza do pobliskich miejscowości a także kąpiel w morzu były codziennością.

Czytaj dalej Tygodniowy pobyt w Ustroniu Morskim w Centrum zdrowia i Rehabilitacji Alka

Podziękowanie

Zarząd Kępińskiego Klubu Amazonki w imieniu własnym i wszystkich Amazonek składa serdeczne podziękowanie, darczyńcom, którzy przekazali na rzecz naszego Stowarzyszenia 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, pobieranego przez Skarb Państwa za rok 2015.

Zapewniamy, że pozyskane środki zostaną wykorzystane zgodnie z działalnością statutową, na kontynuację  rehabilitacji kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz profilaktykę chorób nowotworowych.

DZIĘKUJEMY ZA ZROZUMIENIE I WSPARCIE NASZYCH DZIAŁAŃ.

Morawy i Wiedeń

 

19 kwietnia 2016 w bardzo wczesnych godzinach rannych grupa pań z Kępińskiego Klubu Amazonek w wyśmienitych nastrojach zajęła miejsca w autokarze, by rozpocząć kolejną przygodę. Nieco niewyspane, ale wszystkie podekscytowane tym, co nas czeka z uśmiechem wystartowałyśmy w nieznane. Tym razem celem naszej podróży były malownicze zakątki Moraw i zawsze elegancki Wiedeń. Ponieważ pogoda nam dopisywała, wrażenia wywiozłyśmy niezapomniane.

Czytaj dalej Morawy i Wiedeń

Wielkanoc 2016

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
W dniu dzisiejszym odbyło się nasze Spotkanie Wielkanocne. W sympatycznej atmosferze przy wspaniale nakrytym stole, pełnym potraw wielkanocnych spędziłyśmy bardzo miło czas, życząc sobie wszelkiej pomyślności, radości i zdrowia na nadchodzące święta, aby te święta Wielkanocne wniosły do naszych serc, wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój ciepło i nadzieję.

Wigilia 2015

Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, czas radości , czas spotkań w gronie przyjaciół.. 10 grudnia  2015 w Restauracji Kamiński a Zdrowie odbyło się spotkanie wigilijne Kępińskiego Klubu Amazonek . W miłej i uroczystej atmosferze  zasiadłyśmy przy pięknie zastawionych stołach.

Czytaj dalej Wigilia 2015

Pobyt w Jarosławcu

 

W dniach 30.05.2015 do 07.06.2015 byłyśmy nad morzem w ośrodku Panorama Morska w Jarosławcu. To był bardzo udany wyjazd relaksacyjno – rekreacyjny. Zwiedziłyśmy okolicę oraz korzystałyśmy z morskiej słonecznej kąpieli. W trakcie pobytu odbyły się zajęcia sportowe prowadzone w formie gier i zabaw oraz turniej piłki plażowej.

Czytaj dalej Pobyt w Jarosławcu

PRO PUBLICO BONO

 

29-go maja podczas uroczystej konferencji z okazji, 25-lecia samorządu terytorialnego, Kępiński Klub Amazonki otrzymał z rąk minister Andżeliki Możdżanowskiej, odznaczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej PRO PUBLICO BONO.

Amazonki w Czechach

 

Właśnie wróciłyśmy z trzydniowej wycieczki po Czechach. Kilka najświeższych informacji. W drodze do Hotelu Cert- czyli Diabeł w Korenovie(blisko Harrahowa), w którym mieszkałyśmy, zwiedziłyśmy Teplickie Skalne Miasto n/ Metują. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 1800ha.

Czytaj dalej Amazonki w Czechach

Wielkanoc 2015

 

Kępińskie Amazonki znane są z tego, że nie tylko realizują statutowe zadania Stowarzyszenia. Wieloletnią tradycją są organizowane uroczyste spotkania z okazji przypadających świąt. Tym razem dnia 19 kwietnia Kępińskie Amazonki spotkały się z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Czytaj dalej Wielkanoc 2015

Prasa o Nas – Artykuł w „Ziemi kępińskiej”

Na terenie powiatu kępińskiego działa wiele organizacji, wśród nich Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”

Życie jest szansą – chwyć ją. Życie jest walką – podejmij ją

Cele i zadania Stowarzyszenia

W mitologii greckiej amazonkami nazywano wojownicze kobiety, które walczyły z greckimi herosami. Według legendy, miały one zwyczaj obcinać sobie prawą pierś, aby nie przeszkadzała im w naciąganiu cięciwy łuku i władania bronią. Współczesne Amazonki to kobiety także waleczne, śmiało zmagające się z losem, choć wcale nie posługują się orężem wojennym. Zostały pozbawione piersi z powodu choroby nowotworowej, a zabieg chirurgiczny był konieczny dla ratowania ich życia. Początki Kępińskiego Klubu „Amazonki” sięgają 2002 roku, osobowość prawną Stowarzyszenie uzyskało 22 stycznia 2003 roku, Obecnie Stowarzyszenie zrzesza około 60 kobiet. Głównym celem działania Stowarzyszenia jest: prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz prowadzenie profilaktyki w zakresie choroby nowotworowej piersi. Stanowimy wspólnotę, w której można znaleźć wsparcie, pociechę radę doznać poczucia godności i własnej wartości oraz przekonać się, że w grupie łatwiej zmagać się i radzić sobie z chorobą przewlekłą, nawracającą czy nieuleczalną. Pamiętamy, że właśnie przyjaźń, wzajemne zrozumienie i chęć pomagania sobie nawzajem jest karmą naszego działania – podkreślają kobiety. Mottem Stowarzyszenia stały się słowa Matki Teresy z Kalkuty „Życie jest szansą – chwyć ją. Życie jest walką – podejmij ją.”, natomiast siłą wszelkich przedsięwzięć są słowa piosenki Maryli Rodowicz „Ale to już było”(…) nie wróci więcej (…)

Działania o charakterze rehabilitacyjnym

Stowarzyszenie uzupełnia działania służby zdrowia, organizując zajęcia grupowe i indywidualne o charakterze rehabilitacyjnym, usprawniającym kondycję fizyczną i psychiczną kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi. W ciągu 13 lat zrealizowałyśmy wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę sprawności fizycznej i psychicznej kobiet. Prowadzono gimnastykę leczniczą, relaksację, gimnastykę w wodzie, zajęcia Nordic Walking, stosowano zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak: masaż i drenaż limfatyczny, mające na celu zmniejszenie powikłań występujących po zabiegu operacyjnym, chemioterapii i radioterapii. Regularne uprawianie gimnastyki dostosowanej do potrzeb kobiet leczonych z powodu raka piersi, relaksacja oraz stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych przyniosło ogromne rezultaty w zakresie sprawności fizycznej Amazonek. Dla długotrwałego leczenia i powrotu do pełnej aktywności w życiu rodzinnym i społecznym ważna jest kondycja psychiczna Amazonek. Jak zaakceptować siebie okaleczoną, jak walczyć ze stresem, jak zachować nadzieję na pomyślne wyjście z choroby – oto podstawowe pytania, jakie panie zadawały sobie po zabiegach chirurgicznych. Spotkania indywidualne z psychologiem w siedzibie Stowarzyszenia oraz grupowe w czasie warsztatów relaksacyjno – integracyjnych organizowanych corocznie w Kobylej Górze oraz w Ustroniu pozwoliły na poprawę kondycji psychicznej kobiet, lepsze samopoczucie oraz podwyższenie poczucia własnej wartości.

Działania o charakterze terapeutyczno-kulturalnym

Sprawdzianami naszego powrotu do normalnego życia są organizowane wycieczki krajoznawcze, które wymagają odpowiedniej kondycji ogólnej i zaspakajają potrzebę wyrwania się z wąskiego kręgu bliskich przyjaciół, znajomych, by podziwiać uroki polskich krajobrazów, piękno przyrody, zabytki naszej historii i sztuki. Niezapomniane wrażenia pozostały po wycieczkach: Śladami Jana Pawła II – Kraków – Ojców-Wadowice, Warmia i Mazury, Wilno, Karpacz – Kotlina Jeleniogórska. Kazimierz Dolny- Nałęczów – Janowiec – Puławy, Świeradów, Drezno. Do zwyczajów Stowarzyszenia należy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek do Częstochowy, gdzie co roku składamy akt zawierzenia Matce Bożej, każdy wyjazd do Częstochowy zawsze wzmacniał nas duchowo i pozwolił na wspólne uczestniczenie w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Była to również okazja, by spotkać się z koleżankami z innych Stowarzyszeń Amazonek. Każdego roku, tradycyjnie już, organizujemy w naszym Klubie imprezy okolicznościowe Dzień Kobiet, wielkanocne jajeczko, andrzejki, opłatek bożonarodzeniowy. Są to imprezy zespalające, powiązane z kultywowaną w naszej kulturze obrzędowością, zawsze w miłym, świątecznym nastroju, przy pięknie zastawionym stole. Wśród nas goszczą wówczas: radość, poezja i śpiew. Nie jest nam obca terapia przez sztukę, stąd nasz udział w spektaklach teatralnych, koncertach i widowiskach we Wrocławiu oraz w Antoninie na koncertach noworocznych.

Projekty z profilaktyką i ochroną zdrowia

Naszym zadaniem są również działania związane z profilaktyką i ochroną zdrowia, podjęłyśmy wiele działań, w ramach projektów realizowanych ze środków FIO, PFRON, ROPS, Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie. które w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. . Programy skierowane były do młodzieży w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych w gminach powiatu kępińskiego.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” w 2008 roku i „Daj sobie szansę – profilaktyka chorób nowotworowych piersi w powiecie kępińskim” – 2013 rok.

– Festyn Integracyjny dla społeczności powiatu kępińskiego – 2013 rok.

– Marsz integracyjny Nordic Walking na trasie Kępno- Grębanin – 2014 rok.

– Edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi – w latach 2006- 2014.

Stowarzyszenie posiada:

• status Organizacji Pożytku Publicznego – KRS 0000148261

• wyróżnienie „Przyjaciel Kępna”. Stowarzyszenie zostało Laureatem „Złotej Trójki” w kategorii Pro Publiko Bono za 2011 rok.

Danuta Szpakowska – Kobieta roku 2014

Wywiad z Kobietą Roku 2014

Rak – to choroba, nie wyrok śmierci, to walka, która wielokrotnie odmienia dotychczasowe życie… O swoich zmaganiach z chorobą, refleksjach związanych z jej pokonaniem i życiu po zwycięstwie, o „Amazonkach”, kobietach po przebytej chorobie nowotworowej piersi – z Kobietą 2014 Roku i prezesem Stowarzyszenia „Kępiński Klub „Amazonki” – Danutą Szpakowską rozmawia Paulina Jakubczyk

Wygrać walkę z rakiem, walkę o życie…  

Pani życie zawodowe od zawsze było związane z Kępnem?

Początek mojej pracy związany jest z zawodem pielęgniarki odcinkowej na Oddziale Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Tam w bezpośrednim kontakcie z ludźmi chorymi zdobywałam pierwszą wiedzę praktyczną w wybranym zawodzie po ukończeniu nauki w Liceum Medycznym w Szczecinku. W Kępnie pojawiłam się w 1975 roku, jako młoda dziewczyna, której zaproponowano pracę w charakterze nauczyciela w Medycznym Studium Zawodowym. W 1980 roku Medyczne Studium Zawodowe zostało włączone do Zespołu Szkół Zawodowych. Objęłam wówczas funkcję dyrektora tegoż Studium oraz zostałam wicedyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych, obecnym Zespołem Szkół .Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Moją pracę zawodową zakończyłam w 2007 roku, od tego roku jestem na emeryturze. Można więc powiedzieć, że moja praca zawodowa w dużym wymiarze związana była z Kępnem. Z miastem tym związane jest także moje życie osobiste. Tu założyłam rodzinę i wychowałam dwójkę wspaniałych dzieci.

Kiedy Pani zachorowała na chorobę nowotworową piersi?

Zachorowałam w 2000 roku. Miałam wtedy 46 lat. Było to dla mnie bardzo ciężkie przeżycie, choroba spadła na mnie jak „grom z jasnego nieba”. Dowiedziałam się, że mam raka praktycznie w ciągu jednego dnia. Moje leczenie trwało około roku. W walce z chorobą cały czas czułam wielkie wsparcie mojej rodziny – to oprócz radio- i chemioterapii najważniejsze aspekty walki z chorobą. Potem wróciłam do pracy – do szkoły, byłam aktywna zawodowo. W tym czasie spotkałam się z kobietami, które także doświadczyły tej choroby. Nasze rozmowy zaowocowały chęcią zgromadzenia osób i szukania sposobów rozwiązywania wielu problemów nas dotyczących. Takie są początki powołania Stowarzyszenia „Kępiński Klub Amazonki”.

Czy to oznacza, że początki Stowarzyszenia były bardzo łatwe?

Optymizm grupy dziewczyn, z którymi zakładałyśmy Stowarzyszenie bardzo szybko został „wystudzony”. Z samego początku nie zdawałyśmy sobie sprawy, ile formalności należy dopełnić, ażeby zarejestrować Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnym problemem było znalezienie lokalu, w którym mogłybyśmy się spotykać. Dzięki własnemu zaangażowaniu i pomocy naszych rodzin oraz osób, które ze zrozumieniem podeszły do naszych problemów, wszystkie trudności udało się nam pokonać.

Ciężko było zachęcić wówczas kobiety po chorobie nowotworowej piersi do wstąpienia w szeregi Amazonek?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przywołać datę powstania Stowarzyszenia, tj. 2002 rok. Jest to czas, w którym Amazonki funkcjonowały głównie w miastach wojewódzkich. Wiedza o działalności Amazonek była ograniczona. Problem choroby nowotworowej piersi kobiet w wielu środowiskach uważany był nie tylko jako „tabu”, ale także traktowany jako problem dotyczący wąskiego grona kobiet. Nam udało się dotrzeć do wielu kobiet dotkniętych tą chorobą, nie tylko z Kępna, lecz z całego powiatu. Przedstawienie im celów i zadań pozwoliło na zgromadzenie w naszym Stowarzyszeniu bardzo wielu pań Muszę dodać, że koleżanki, które są z nami od samego początku do chwili obecnej, uświadamiają mi celowość powstania naszego Stowarzyszenia.

Czy w takim razie można sądzić, że obecnie coś się zmieniło w kwestii odbioru działalności Amazonek?

Należy stwierdzić, że obecnie nie tylko wiedza o chorobach nowotworowych, w tym o chorobie nowotworowej piersi, jest o wiele większa niż w początkach naszej działalności. Okazało się też, że problem dotyczy dużej grupy społeczeństwa. W tej sytuacji wiedza o chorobie nowotworowej oraz profilaktyce stała się niezbędna, sprzyja temu nagłośnienie tego problemu między innymi w mediach. Łatwiejszy jest obecnie dostęp do lekarzy onkologów, przeprowadzane są na szerszą skalę badania mammograficzne piersi, pozwalające na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie skuteczniejsze leczenie. Nie bez znaczenia jest też ciągły postęp w medycynie, pozwalający na skuteczniejszą walkę z chorobą. Te wszystkie wymienione aspekty pozwalają na zwiększenie wyleczalności choroby nowotworowej piersi u kobiet.

Ciężko jest się zmagać z trudnymi przeżyciami innych kobiet?

Cały czas reaguję bardzo emocjonalnie. Każda kobieta chorobę przeżywa w inny sposób. Jedna chce rozmawiać, inna nie, a my to szanujemy. Bardzo przeżywamy każdą śmierć Amazonki. Boli nas, że czasem nie możemy więcej pomóc. Wszystko co mogłyśmy zrobić, aby pomóc, zrobiłyśmy. Niestety, niekiedy jesteśmy bezsilne. Prawie każdego roku któraś z nas przegrywa swoją walkę z chorobą. Jest to dla nas bardzo smutne i bolesne. Osobiście bardzo przeżyłam śmierć młodej kobiety, która zostawiła dwójkę dzieci. Nie była w klubie, jednak prosiła o pomoc. My w ten sposób też działamy. Jeśli mamy sygnał i kobieta szuka jakiejkolwiek formy wsparcia z naszej strony, to z chęcią to robimy. Wskazujemy drogę, czasem swoim przykładem udowadniamy, że nie tylko warto walczyć, ale i można skutecznie funkcjonować po chorobie nowotworowej piersi.

To nie jest tak, że zostawia Pani problemy Amazonek za „drzwiami”…

Tak się nie da. Problemami Amazonek żyję cały czas, zdarza się, że to ich rozterki są dla mnie najważniejsze. Rodzina bardzo mnie wspiera, we wszystkich działaniach – to moja siła. Mąż, dzieci – oni wszyscy są zaangażowani bardzo mocno w działalność klubu i za to im z całego serca dziękuję. Gdyby nie oni oraz koleżanki z klubu, sama nie dałabym rady.

Działalność klubu stała się ostatnio bardzo szeroka. Obejmuje nie tylko zabiegi rehabilitacyjne, poradnictwo, konsultacje lekarskie, ale i wycieczki, festyny, marsze Nording Walking, szeroko prowadzona profilaktyka na terenie szkół oraz w gminach powiatu…

Na początku nasza działalność skupiła się na tym, aby pomóc sobie. Po około pięciu latach działania klubu stwierdziłam, że trzeba zrobić też coś dla innych, iść w kierunku profilaktyki. Kępno jest tak ubogie w specjalistów onkologów i innych fachowców, że nawet trudno było zorganizować specjalistyczną rehabilitację, w tym drenaże limfatyczne, które są jednym z podstawowych zabiegów rehabilitacyjnych. Na to w początku naszej działalności wydawałyśmy zgromadzone fundusze. Taka właśnie była początkowa nasza działalność.

I tak rozwinęła się profilaktyka…

Obecnie profilaktyka stanowi ważną część realizowanych przez nasze Stowarzyszenie działań. Dzięki nawiązaniu współpracy z dr n.med. Dariuszem Godlewskim – dyrektorem Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu – przeprowadziłyśmy cykl spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Kępnie oraz we wszystkich gminach powiatu kępińskiego dla młodzieży oraz kobiet. Spotkania miały na celu zaznajomienie z problematyką chorób nowotworowych piersi, metodami ich wykrywania oraz sposobami leczenia. Bardzo ważną akcją było przeprowadzenie przez doktora nauk medycznych Tomasza Huzarskiego ze Szczecina badań genetycznych kobiet należących do naszego Stowarzyszenia. Badania te miały na celu wykrycie możliwości wystąpienia wśród rodzin choroby nowotworowej (skłonność dziedziczna). Na zorganizowanym z okazji 10-lecia istnienia klubu festynie kobiety mogły skorzystać z bezpłatnej konsultacji u lekarzy onkologów. Z możliwości tej skorzystało wiele osób. Dla społeczności lokalnej organizujemy również marsze Nordic Walking pn. „Razem walczymy z rakiem”.

Strach i obawa dotyczące nowotworów piersi ciągle są, w nas kobietach, prawda?

Tak, oczywiście. Cały czas panuje takie myślenie: jak się nie badam – to mi nic nie „wyjdzie”, a jak się zbadam, to jeszcze coś mi wykryją. Tak nie można, chociaż sama tak myślałam. Na własnym przykładzie wiem obecnie, że takie myślenie jest błędne. Nie – „to” samo nie przejdzie, nie zginie. Wiele kobiet oddala ten problem, a potem bywa, że jest za późno. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Często kobiety trafiają za późno do specjalistów.

Co Pani poradziłaby, takiej osobie, która zauważyła jakiekolwiek zmiany na swojej piersi?

Przede wszystkim od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego. To on ma prawo i obowiązek w przypadku jakichkolwiek zmian wpisać nas na szybki cykl badań w ramach pakietu onkologicznego. Jest to obecnie bardzo ważny element pozwalający nie tylko na szybką diagnostykę, lecz także na wdrożenie ewentualnych procedur medycznych. Jeżeli któraś z pań nie wie, co ma robić, to w każdej chwili może zgłosić się do nas. Wieloletnie doświadczenie powoduje, że posiadamy wiedzę, która pozwoli na wybranie właściwej formy zdiagnozowania zauważonych zmian w obrębie piersi.

Jakby Pani zachęciła kobiety, które zachorowały na raka piersi do wstąpienia do klubu?

Powinny chociaż wydobyć z siebie tyle siły, by wejść na naszą stronę internetową lub zadzwonić do nas – poczytać o naszej działalności. Kontakt z innymi kobietami, które osobiście zmagały się z chorobą nowotworową bardzo wzmacnia psychicznie. Warto chociaż raz przyjść i porozmawiać. Nie zmuszamy. Myślę, że kobiety, które mają takie nastawienie, że przyjście do naszego Klubu jest jednoznaczne z koniecznością rozmowy o swojej chorobie jest błędne. Wbrew zasłyszanym niekiedy opiniom choroby nowotworowe nie są podstawowym tematem naszych spotkań. Chcemy wspólnie wypracowywać metody, które realizowane będą przez nasz klub. Wierzymy, że pozwolą one nie tylko przywrócić pełną sprawność fizyczną pań po przebytej chorobie nowotworowej piersi, lecz także ich równowagę psychiczną, zaburzoną przez przebytą chorobą. Rehabilitacja fizyczna w naszym klubie polega nie tylko na przeprowadzaniu masażu limfatycznego, zajęć na pływalni. Od wielu lat współpracujemy z doktor fizjoterapii Justyną Hanuszkiewicz, która przeprowadza wiele badań indywidualnych pozwalających na zastosowanie właściwych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla każdej z naszych koleżanek. Wspólne wyjazdy nad morze lub w góry oraz wyjazdy integracyjne połączone z zabiegami rehabilitacyjnymi pozwalają na szybszy powrót do pełnej równowagi fizycznej i psychicznej.

Patrząc z perspektywy czasu, czy wprowadziłaby Pani jakieś zmiany do programu działalności klubu?

Zawsze można coś zmienić na lepsze. Myślę, że jeszcze bardziej musimy wyjść do społeczeństwa z profilaktyką, chociaż świadomość kobiet i młodzieży wzrasta, podobnie jak dostęp do informacji. Trzeba zacząć od młodych dziewczyn, nauczyć je jak obserwować swoje piersi. Wtedy będą wiedziały, kiedy jest jakaś zmiana. Pięć minut przed lustrem, popatrzeć na siebie czy wszystko jest w porządku, pod prysznicem… to może nawet uratować życie. Nadal jednak młodzież jest mocno zdystansowana do tego tematu. Dziewczyny nawet wstydzą się słuchać o badaniach, lekceważą temat, śmieją się – ten opór trzeba przełamać. Musimy jeszcze bardzo mocno skupić się na współpracy w instytucjami lokalnymi oraz samorządowymi. Należy bardziej zadbać o pozyskiwanie środków finansowych na prowadzenie naszej statutowej działalności w ramach ogólnokrajowych programów wspierających osoby niepełnosprawne. Działania nasze udaje nam się realizować – w dużym stopniu – dzięki osobom, które przekazują 1% podatku w składanych zeznaniach podatkowych na rzecz kępińskich Amazonek. W tym miejscu pragnę tym osobom serdecznie podziękować oraz zapewnić, że otrzymywane środki wydajemy prawidłowo.

Daje Pani świadectwo, że po chorobie można żyć pełnią życia.

Bo życie jest wspaniałe.

Czuje się Pani spełniona?

Tak, jednak cały czas myślę, co by jeszcze zrobić, co poprawić. Chęć dalszej pracy jest we mnie ogromna. Najwięcej sił i motywacji do działania – jak już wcześniej wspomniałam – daje mi moja wspaniała rodzina, tj. mąż, dzieci z ich rodzinami i oczywiście wnuczęta. Wspólne spotkania i wyjazdy wnoszą wiele radości do mojego życia.

Czym jest dla Pani tytuł Kobiety 2014 Roku? Ogromnym wyróżnieniem. Bardzo się ucieszyłam, poczułam uznanie ze strony lokalnego środowiska. Jak zobaczyłam ile głosów zdobyłam…

ponad 900…

… to urosłam w siłę, dostałam potwierdzenie, że moja praca jest potrzebna. Od początku powstania najpierw grupy potem klubu „Amazonek” jest Pani jego przewodniczącą, czy podjęłaby Pani to wyzwanie raz jeszcze? Zdecydowanie tak. Widzę, że nie tylko moje działania, lecz całego Stowarzyszenia Kępiński Klub Amazonki znajdują poparcie coraz większej ilości osób. Do naszej organizacji należą nie tylko kobiety z terenu powiatu kępińskiego, lecz także z pobliskich miejscowości, tj. Wieruszowa, Sycowa czy Ostrzeszowa.

Wigilia 2014

 

„Marzeń, o które warto walczyć

Radości, którymi warto się dzielić

Przyjaciół, z którymi warto być

Nadziei, bez której nie da się żyć”

To jest MOTTO,  dzisiejszego Spotkania Wigilijnego.

Spotkanie wigilijne to  dla nas wielkie, pełne wrażeń spotkanie. to wieczór, który wywołuje uśmiech na naszych twarzach, to czas, który powoduje, że wszystkie jesteśmy blisko siebie, odświętne, radosne, pełne nadziei, dzieląc się opłatkiem składamy sobie najważniejsze i najcenniejsze  życzenia świąteczne .. zdrowia, zdrowia i zdrowia…, abyśmy w tym samym gronie spotkały się za rok. To są życzenia , które powtarzamy każdego roku i ciągle mamy nadzieję, że tak będzie.

 Spotkanie Wigilijne to dla nas  magiczna chwila, która pozwala choć na moment uciec od rzeczywistości, spotkać się i nie myśleć co przed nami, śmiejemy się  rozmawiamy, śpiewamy kolędy, degustujemy potrawy wigilijne i wszystko staje się takie proste.

Występ młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Kępnie upiększył nasze Spotkanie, dziękujemy młodzieży i opiekunom (Grażynie Gatner, Beacie Wylędze – Grygierzec, Katarzynie  Grabickiej).

Pozdrawiamy wszystkie AMAZONKI i życzymy dużo zdrowia i siły w walce z chorobą.

 

20- lecie Krotoszyńskich Amazonek

 

W dniu 09. 10.2014r. na zaproszenie Krotoszyńskich Amazonek uczestniczyłyśmy w uroczystości 20 – Lecia  Krotoszyńskich Amazonek. Piękny Jubileusz. Na ręce prezes Bernadety Stefańskiej złożyłyśmy gratulacje i wyrazy uznania.

 

XX Ogólnopolska Spartakiada Amazonek i XX lecie działalności Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

 

Wielki sukces – Srebrny medal. W dniach 11-13 września 2014r w Poznaniu na Malcie odbyła się XX OgólnopolskaSpartakiada Amazonek .Drużynę kępińskich Amazonek reprezentowały: koleżanki Danuta Szpakowska, Genowefa Przybył oraz Maria Nikodem.

Świeradów Zdrój

 

21 sierpnia 2014 roku grupa Amazonek z klubu kępińskiego, korzystając z ostatnich promieni letniego słońca, wyruszyła w towarzystwie profesjonalnego przewodnika na wycieczkę. Celem naszego wyjazdu był Świeradów Zdrój – malownicze, położone na wielu pagórkach miasteczko Dolnego Śląska.

Czytaj dalej Świeradów Zdrój

Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja Kępińskich Amazonek

Raport warszawskiego Centrum Onkologii podaje, że rak sutka jest najczęściej występującą u kobiet formą choroby nowotworowej. Stanowi 22,8% wszystkich zachorowań tego typu. Profilaktyka i leczenie raka piersi w Polsce odbywa się wciąż na znacznie niższym poziomie niż w rozwiniętych krajach europejskich, a liczba zachorowań wzrasta.

Wielkanoc 2014

 

Po raz kolejny nasze spotkanie wielkanocne byłe pełne radości i wzruszeń. Przy wspólnym stole złożyłysmy sobie wielkanocne życzenia i delektowałyśmy się pysznościami, które zostały dla nas przygotowane.

 

Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne w Kobylej Górze

W dniach 04-06 września 2013r. w ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym Wagabunda w Kobyla Górze odbyły się Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne, które obejmowały wykład edukacyjny –Relacje pacjent – lekarz, wygłoszony przez dr n. med. Dariusza Godlewskiego, zajęcia – psychoterapeutyczne prowadzone w formie treningu relaksacyjno- motywacyjnego p.n. Jak sobie radzić z niepozytywnym myśleniem.

Czytaj dalej Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne w Kobylej Górze

Amazonki nad Bałtykiem – Niechorze 2013

 

Wyprawa nad Bałtyk odbyła się w dniach 8 – 15 czerwca. I jak sami zobaczycie na zdjęciach była bardzo udana.
Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu: Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek pod nazwą: „Ja sobie radę dam ” czyli rehabilitacja kępińskich Amazonek, współfinansowany ze środków PFRON.

 

 

 

Wizyta w Brukseli

 

Na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego – Andrzeja Grzyba, w dniach 19-22 kwietnia 2013 Kępińskie Amazonki: Danuta Szpakowska, Halina Pazek, Halina Górka i Adriana Tomaszczyk wraz z Amazonkami z Ostrzeszowa i Kalisza oraz słuchaczami Uniwersytetów III wieku z Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrzeszowa uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Belgii.

Czytaj dalej Wizyta w Brukseli

Kępiński Klub „Amazonki” w Złotej Trójce w konkursie „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego”.

W konkursie czytelników ogłoszonym przez Twój Puls Tygodnia „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego” w kategorii Pro Publiko Bono, jesteśmy w Złotej Trójce w konkursie „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego” w kategorii PRO PUBLIKO BONO.

Czytaj dalej Kępiński Klub „Amazonki” w Złotej Trójce w konkursie „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego”.

Wielkanoc 2012

 

I dzisiaj znów tradycyjnie spotkałyśmy się przy wielkanocnym stole. Było bardzo uroczyście, złożyłyśmy sobie najserdeczniejsze życzenia wielkanocne, a później w przemiłym towarzystwie spożywałyśmy te wszystkie smakołyki, które znajdowały się na naszym przepięknym wielkanocnym stole.

 

Wigilia 2011

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. To w te dni, zapatrzeni w roziskrzoną choinkę, w uśmiechnięte twarze naszych bliskich odkrywamy sens życia.

Czytaj dalej Wigilia 2011

Gimnastyka w wodzie

Od sierpnia do listopada 2011r. w ramach programu „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek p.n. „W trosce o sprawność” realizowanego przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego  uczestniczyłyśmy w zajęciach na pływalni „Oceanik” w Ostrzeszowie pod kierunkiem p. Agnieszki.

Czytaj dalej Gimnastyka w wodzie

„Czy raka piersi można uniknąć ” – konferencja

 

24 października 2011r. odbyła się Konferencja zorganizowana przez Amazonki pod nazwą „Czy raka piersi można uniknąć?” Wykłady poprowadzili : dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Chorób Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, na temat „ Nowe możliwości profilaktyczne, diagnostyczne w leczeniu raka piersi – aspekt genetyczny.”

Czytaj dalej „Czy raka piersi można uniknąć ” – konferencja

Pielgrzymka na Jasną Górę – Częstochowa 2011

 

W dniu 1 października uczestniczyłyśmy w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze. Wraz z przyjaciółmi wzięłyśmy udział we Mszy Świętej na Jasnej Górze oraz w Konferencji w Auli Ojca  Kordeckiego p.t. „Czyń dobro mimo to”. Jak zawsze panowała przecudowna atmosfera. Szczęśliwe i uduchowione powróciłyśmy do domów z zapasem energii do następnej pielgrzymki.

 

Kobyla Góra

Już po raz szósty spotkałyśmy się na 3 – dniowych warsztatach profilaktyczno – edukacyjnych w Kobyla Górze, w ramach których odbył się wykład dr n. med. Dariusza Godlewskiego na temat „ Rak piersi i co dalej? ; prezentacja naszych wyników czynnościowo – wydolnościowych wykonanych w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zaprezentowana przez dr fizjoterapii Justynę Hanuszkiewicz oraz wykład „Rehabilitacja w zaburzeniach czynnościowych po leczeniu raka piersi”.

Czytaj dalej Kobyla Góra

Wielkanoc 2011

 

Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne wiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.
Ciepłych , pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.

 

Spotkanie z dietetykiem

Przeprowadzono wykłady z zakresu odżywiania w chorobach nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi. Spotkanie odbyło się w siedzibie klubu, które poprowadziła Lidia Gniłka. W wykładach uczestniczyło 40 kobiet. Spotkanie zrealizowano w ramach zadania „Marsz po zdrowie” rehabilitacją Amazonek powiatu Kępińskiego dofinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.

Wigilia 2010

 

Najserdeczniejsze życzenia:
Cudownych Świąt Bożego Narodzenia
Rodzinnego ciepła i wielkiej radości,Pod żywą choinką zaś dużo prezentów.
A w Waszych pięknych duszach wiele sentymentów.Świąt dających radość
i odpoczynek,oraz nadzieję na Nowy Rok,
żeby był jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija.

 

Kurs podstawowej obsługi komputera

 

Zajęcia obejmowały podstawowe wiadomości z obsługi i oprogramowania komputera.Szkolenie zakończyło się egzaminem oraz wydaniem zaświadczeń o ukończeniu podstawowego kursu komputerowego.W kursie brało udział 10 kobie.Zajęcia prowadził Tadeusz Podyma i Paweł Ślęk.

 

Podziękowania

Zarząd kępińskiego klubu „Amazonki” w imieniu wszystkich kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi składa podziękowanie za przekazanie naszemu stowarzyszeniu 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego za rok 2009.Zebrana kwota zostanie przekazana na rehabilitacje oraz profilaktykę chorób nowotworowych . Dziękujemy za pomoc i udzielenie tak potrzebnego nam wsparcia.

Badania genetyczne

29 listopada 2010 przeprowadzono badania genetyczne dla Amazonek z Klubu. Badania wykonał dr n. med Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Chorób Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Częstochowa

Jak co roku w październiku uczestniczyłyśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze. Motto Pielgrzymki: „Nadzieja zawieść nie może”

Czytaj dalej Częstochowa

„Mazury szlakiem papieskim”

 

W dniach 7.07 2010r. -10.07.2010r odbyła się wycieczka „Mazury szlakiem papieskim”.Mieszkałyśmy nad brzegiem jeziora Kisajno.

Zwiedziłyśmy Centrum Żeglarstwa i Wypoczynku Wodnego w Wilkasach , Sejny – Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Reszel – zamek biskupi, Świętą Lipkę – Sanktuarium Maryjne, kompleks klasztorny, Bazylikę, barokowe organy z ruchomymi figurkami, wysłuchałyśmy koncertu organowego, Gierłoż – Kwaterę Hitlera” Wilczy Szaniec, Zamek Krzyżacki w Ryn.
W trzecim dniu wycieczki byłyśmy w Wilnie tam zwiedziłyśmy m.in.Kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę z kaplicą i obrazem MB Ostrobramskiej, Starówkę, Stare Miasto.
To była wspaniała, pełna wrażeń wycieczka.Wróciłyśmy trochę zmęczone ale szczęśliwe.
Wycieczka dofinansowana ze śrotków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

 

W tym roku nawiązałyśmy współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wsparcie obejmuje przede wszystkim usprawnienie procesu rehabilitacji kobiet leczonych z powodu raka piersi poprzez:

-wykonanie badań czynnościowych mięśni tułowia i kończyn górnych, ocenę postawy ciała, równowagi oraz wielkości obrzęku chłonnego kończyn górnych
-prowadzenie gimnastyki ogólnie usprawniającej
-Nordic Walking
-edukacja w zakresie rehabilitacji ruchowej

Wielkanoc 2010

 

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz Błogosławieństwa Bożego.
Niech Zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas to, co uśpione,
ożywi to, co jeszcze martwe i niech światło Jego słowa prowadzi nas przez życie w radości i pokoju.
Po raz kolejny usiadłyśmy przy wspólnym wielkanocnym stole złożyłyśmy sobie życzenia i degustowałyśmy wspaniałe potrawy i smakołyki.

 

Mammografia dla wybranych kępnianek?

 

W tygodniku kępińskim z dn. 20 stycznia br ukazał się artykuł:
Nawet kilka tysięcy kobiet może wypaść z profilaktyki wykrywania raka piersi. Według nowego zarządzenia NFZ mammografii nie wolno wykonać, gdy pacjentka zgłasza „dolegliwość w obrębie piersi”. To absurd i błąd, który musi zostać naprawiony — mówią specjaliści.

Tylko w ubiegłym roku w kępińskim szpitalu 1603 kobiety zrobiły badania mammograficzne
W 2009 roku z badań mammograficznych w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi skorzystało 892 tysięcy Polek z prawie 2,5 miliona uprawnionych. Raka wykryto u 3,5 tysiąca z nich. — W roku ubiegłym z badań mammograficznych w naszym szpitalu skorzystały 1603 panie, z czego 149 badań wykonaliśmy ze skierowaniem od lekarzy ginekologów, 119 ze skierowaniami prywatnymi, a 1335 w ramach programu profilaktyki wykrywania raka piersi — informuje Jadwiga Pietrzak, kierownik techników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie.
Z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi korzystają kobiety w wieku od 50 do 59 lat. Do końca ubiegłego roku jedynym przeciwwskazaniem do badania był zapis „już wcześniej zdiagnozowanych zmian nowotworowych o charakterze złośliwym w piersi”. Ale od stycznia 2010 roku weszło w życie nowe rozporządzenie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, które może wykluczyć nawet kilka tysięcy Polek z programu wykrywania raka piersi. Według nowego rozporządzenia mammografii nie wolno robić kobietom. „które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą dolegliwości w obrębie piersi”. — To nonsens — mówi Danuta Szpakowska, prezes Kępińskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, działającego na rzecz kobiet po leczeniu raka piersi. — Często zgłaszamy się na badania mammograficzne właśnie wtedy, kiedy niepokoi nasi ból. Nie można z tego powodu dyskwalifikować tych kobiet, bo badania profilaktyczne stracą wówczas sens. Normalnie kobiety odrzucają myśl, że mogą być chore. Zanim decydujemy się na wizytę u onkologa, wykonujemy usg oraz mammografię. Zapisując się do lekarza onkologa w Poznaniu, musimy liczyć się z długimi kolejkami. Dla wielu kobiet może być już za późno. Sytuacja ta musi zostać koniecznie zmieniona, podobnie jak zapis dotyczący zakazu wykonywania badań mammograficznych po wcześniej zdiagnozowanych zmianach nowotworowych o charakterze złośliwym. Po pięciu latach po przebytej chorobie jesteśmy zobowiązane do badania piersi, mamy też do tego prawo. Jednak, żeby badanie wykonać, często najpierw musimy zgłosić się do onkologa po skierowanie, bowiem w szpitalach nie chcą nas zbadać właśnie z powodu tego rozporządzenia.
Najprawdopodobniej funduszowi chodziło o to, żeby wyeliminować z badań kobiety chore na raka, jednakże — jak mówią specjaliści — ból piersi nie jest jednoznaczny z rozwojem choroby nowotworowej. Nawet 80% kobiet ma dolegliwości fizjologiczne w obrębie piersi, wynikające między innymi ze zmian mastopatycznych lub stosowania terapii hormonalnej. Badania profilaktyczne nie są, a przynajmniej jak dotąd nie były przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitowane — czyli szpitale dostawały pieniądze za wszystkie badania, jakie wykonały. Teraz niektórzy specjaliści w nowym rozporządzeniu doszukują się właśnie limitu. Kępiński szpital, mimo nowego zapisu, przyjmuje wszystkie kobiety, które zgłoszą się na badanie: — Nie odmówiliśmy żadnej pacjentce, która chciała się przebadać i tego nie zrobimy. Kobiety w wieku od 50 do 59 lat mają prawo do bezpłatnego badania mammograficznego raz na dwa lata. Nie zwracamy uwagi na ten przepis, bowiem uważamy, że ulegnie on zmianie — zaznaczyła lek. med Małgorzata Mamczak. Szpital w Kępnie dysponuje jednym aparatem do badań mammograficznych. Jak mówi J. Pietrzak: Większość kobiet rejestruje się w ko-lejkę, a czas oczekiwania na badania wynosi 2–3 dni, natomiast jeżeli aparat „jest wolny”, a w tym samym pomieszczeniu nie wykonuje się żadnego badania diagnostycznego, wówczas chętne panie przyjmowane są od razu. Organizujemy akcje, żeby zachęcić kobiety do badań profilaktycznych: wysyłamy zaproszenia, dzwonimy do pacjentek, rozwieszamy plakaty na słupach ogłoszeniowych oraz zostawiamy ogłoszenia u sołtysów, na tablicach informacyjnych, nawet prosimy księży, aby z ambony namawiali kobiety do badań. Część kobiet korzysta z naszych zaproszeń, niestety tylko część — stwierdza J. Pietrzak, kierownik techników SPZOZ w Kępnie.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała, że już w tym roku do obowiązkowych badań wpisze mammografię i cytologię. — Chodzi o życie tysięcy kobiet, o to, ile z nich mogłoby żyć, gdyby w porę wykonały badania — mówiła.
W związku z taką deklaracją minister zdrowia nadzorującą działalność NFZ rodzi się pytanie, skąd zatem takie rozporządzenie ograniczające pacjentkom dostęp do badań mammograficznych w publicznej służbie zdrowia?

Częstochowa 2009

 

W tym roku również nasze  Stowarzyszenie uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po chorobie nowotworowej piersi na Jasną Górę. Było to już XII spotkanie mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa: ” aby miały życie i miały j w obfitości” (wg ewangelii św. Jana).

Kobyla Góra

 

W tym roku obchodzimy V jubileuszowe spotkanie w Kobylej Górze,  w ramach którego odbyły się warsztaty relaksacyjno-motywacyjne prowadzone przez panią psychoterapeutkę. Poznałyśmy nową metodę terapii, jaką jest muzykoterapia okazała się ona doskonałym relaksem i zabawą. Tradycyjnie już, odbyła się spartakiada p.n. „Sprawna Amazonka”.

Turnus rehabilitacyjny – Mielno ’08

W czerwcu odbył się turnus rehabilitacyjny w przepięknej miejscowości nadmorskiej jaką jest Mielno. Udział wzięły: Józia Sokołowska, Zosia Kozica, Łucja Musiała, Maria Walczak. Nasze koleżanki wzięły udział w I turnieju Amazonek im. Basi Gosiewskiej i zajęły IV miejsce.

Przyjaciel Kępna

Spotkanie noworoczne od pięciu lat organizowane przez władze samorządowe Kępna to okazja do podsumowania ubiegłorocznych dokonań gminy jak i wyróżnienia osób i instytucji, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju miasta i kreowania jego pozytywnego wizerunku. W uroczystości zorganizowanej przez kępiński samorząd w minioną środę, 23 stycznia, uczestniczyły władze samorządowe gmin i powiatu, przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.

Wielkie wyróżnienie

23 stycznia 2008 z rąk Piotra Psikusa – burmistrza M i Gm. Kępno otrzymałyśmy statuetkę „przyjaciel Kępna” to było dla nas wielkie wyróżnienie. „Przyjaciel Kępna” to oznaczenie firm, instytucji, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju miasta i kreowania jego pozytywnego wizerunku. Wręczenie statuetki przez Piotra Psikusa dla Kępińskiego Klubu Amazonek odebrała Danuta Szpakowska.

Wigilia 2007

 

W czwartek 13 grudnia 2007 , zorganizowana została tradycyjnie jak już co roku, nasza wspólna Wigilia, znowu stoły pięknie przygotowane, same smakołyki i pyszności, nasze nastroje wprawiły nas we wspaniały świąteczny klimat, który z pewnością pozostanie nam aż do świąt, które spędzimy z naszymi rodzinami.

Kępińskie Amazonki w Tygodniku Kępińskim

Jubileusz stał się okazją do podziękowań dla osób, które w sposób szczególny wsparły stowarzyszenie. Zarząd Klubu „Amazonek” postanowił uhonorować „Srebrnym Łukiem Amazonki” burmistrza Piotra Psikusa oraz Jerzego Patalasa. Zaś dyplomami amazonki podziękowały: Piotrowi Bilińskiemu, Annie Zamojskiej–Berskiej, Annie Oleś, Grażynie Gatner i Sławomirowi Nawrotowi.

V-lecie Amazonek

Październik jest miesiącem walki z chorobami nowotworowymi. Natomiast 17 października jest uznany Ogólnopolskim Dniem Walki z Rakiem. W tym dniu także obchodziłysmy swoje wielkie święto czyli V-lecie powstania Klubu.

Częstochowa

 

6 października odbyła się X pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej. Nasze Amazonki również uczestniczyły w tej corocznej mszy św, która odbyła się pod Szczytem Jasnogórskim.

Kobyla Góra – wrzesień 2007

Wrześniowy weekend w Kobylej Górze, poprawił nam wszystkim nastroje. W przemiłym gronie spędziłyśmy wspaniale czas. Były chwile radości, zabawy,śmiechu, ale również nie zabrakło czasu na refleksje i modlitwę. Również jak na tą porę roku przystało wybrałyśmy się na grzyby do pobliskiego lasu i zbiory okazały się obfite. W niedzielne popołudnie w znakomitych nastrojach, chociaż z malutkim smuteczkiem, że spotkania nadszedł już kres, rozjechałyśmy się do domków.

Buczek Wielki

 

Do Buczku przyjechałyśmy na zaproszenie księdza Sławka Nowaka, podziwiałyśmy grotę Maryjną gdzie złożyłyśmy kwiaty, odbyła się msza święta w intencji nas kobiet i matek oraz za nasze rodziny, po mszy świętej korzystając z gościnności księdza Sławomira spotkaliśmy się przy kawce i posiłku. Po posiłku tradycyjnie zaśpiewałyśmy Hymn amazonek i inne pieśni biesiadne oraz religijne. Taki wypad był dla nas wspaniałym wypoczynkiem i prezentem z okazji Dnia Matki.

Wigilia 2006

14 grudnia Amazonki jak przystało na tradycje urządziły wspólną kolację wigilijną. Było podzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, serdeczne życzenia dużo ciepła i  świątecznej atmosfery.

Częstochowa

 

Tradycyjnie jak co roku w październiku ruszamy do Czętochowy.
Ten wyjazd jest dla nas zawsze wielkim przeżyciem. Jesteśmy skupione i rozmodlone. W tym roku Gabrysia składała kwiaty pod pomnikiem.

II Spartakiada Kępińskich Amazonek

 

W dniach 15-16 września w Kobylej Górze odbyła się Spartakiada Amazonek p.n. „Sprawna Amazonka”. Postanowiłyśmy podtrzymać tradycje z roku poprzedniego.  Zawody przeprowadzone były w wyśmienitej atmosferze, oczywiście według zasad fair-play

KONFERENCJA – Kobyla Góra

W ramach realizacji programu ze środków PFRON-u w dniach od 19 do 20 września br. w Kobylej Górze odbyła się konferencja wyjazdowa, której temat brzmiał:
„Uzyskanie optymalnej sprawności psychofizycznej kobiet po mastektomii”. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”.

Czytaj dalej KONFERENCJA – Kobyla Góra

I SPARTAKIADA Kępińskich Amazonek

Spotkanie w Kobylej Górze upłynęło pod znakiem rozgrywek sportowych. W drugim dniu konferencji odbyła się I Spartakiada Kępińskich Amazonek o Puchar Prezesa pod nazwą „Sprawna Amazonka”. W tej części sprawdzałyśmy się między innymi w konkurencjach:
rzut do bramki kijem hokejowym, rzut obręczą, lotką do tarczy, do koła. W spartakiadzie uczestniczyły wszystkie Amazonki. Pragniemy, aby tego typu spartakiada stała się impreza cykliczną i odbywała się co roku.

BUCZEK WIELKI-CZERWIEC 2005

 

23 czerwca zostałyśmy zaproszone przez ks. Sławka Nowaka na parafię w Buczku Wielkim, gdzie odbyła się w naszej intencji msza św, zwiedziłyśmy również zabytkowy kościół. Ks. Sławek opowiadał nam jak buduje stacje drogi krzyżowej. Po spotkaniu odbyło się poczęstunek, było ciasto , kiełbaski, same pyszności.

Wigilia 2004

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej, pachnącej kawy,
piękna poezji, muzyki,pogodnych świąt zimowych,odpoczynku, zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami. Wesołych świąt!

VII Pielgrzymka na Jasną Górę

Kolejny już raz uczestniczyłyśmy w Pielgrzymce do Częstochowy. O 10.30 ustawiłyśmy się w alei Sienkiewicza i po przejściu pod Szczyt Jasnogórski i złożeniu kwiatów pod figurą Matki Bożej czekałyśmy na rozpoczęcie się Mszy Świętej. Modliłyśmy się o zdrowie dla żyjących, naszych rodzin oraz za te koleżanki , które już nie mogły z nami uczestniczyć w Mszy Świętej.

X Ogólnopolska Spartakiada – Gościm 2004

 

W spartakiadzie uczestniczyła 17 osobowa grupa. Wyjazd nastąpił 18 czerwca z Kępna do miejscowości Radoszcz położonej 8 km od Gościmia. Po drodze zwiedziłyśmy Stary Rynek w Poznaniu oraz klasztor w Pniewach. Zawody rozpoczęły się 19 czerwca o godzinie 10 oficjalnym otwarciem przez prezesa Federacji Kobiet Polskich po mastektomii p. Krystynę Wechmann.

Czytaj dalej X Ogólnopolska Spartakiada – Gościm 2004

Wielkanoc 2004

 

2 kwietnia odbyło się spotkanie Wielkanocne  Naszych Amazonek. Odbyło się już w nowej siedzibie w Przychodni przy ulicy Wawrzyniaka. Jak zwykle był bogato zastawiony stół,z wielkanocnymi przysmakami, były życzenia, były nasze wspólne rozmowy.

Wigilia 2003

Dzisiaj 19 grudnia miałyśmy Naszą wspólną Wigilię Amazonek, był pięknie nakryty stół, była choinka, był opłatek, ciepłe życzenia i toast noworoczny. Nawet przyszedł do nas Mikołaj i obdarował nas prezentami.

Uroczyste otwarcie siedziby Klubu „Amazonek”

Uroczystość otworzyła prezes stowarzyszenia Danuta Szpakowska, która powitała wszystkich przybyłych, a w szczególności zaproszonych gości w osobach:

Prezes Federacji Polskich Kobiet po Mastektomii Krystynę Wechmann
Starostę powiatu Kępińskiego Jerzego Trzmiela
Przewodniczącego Zarządu powiatu Czesława Kokota
Członków Zarządu powiatu
Skarbnika powiatu Kępińskiego Krystynę Wieczorek
Burmistrza M i G Kępno – Piotra Psikusa
Naczelnika Oświaty Małgorzatę Kędzior
Radną Gminy Kępno Krystynę Sumisławską
ks. Proboszcza Parafii św. Marcina w Kępnie kanonika Krzysztofa Nawrockiego
wójtów Gmin(Łęka Opatowska, Bralin, Perzów, Baranów, Rychtal, Trzcinica )
kierownika Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie- Marie Główkę i Marię Kremer
dyrektora Samodzielnego publicznego Zakładu opieki Zdrowotnej Bronisława Pazdykę
kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marię Zurecką
Amazonkę z Poznania- Helenę Pawlak
Przewodniczącą Ostrowskiego klubu Amazonek Jolantę Królik
prezesa Stowarzyszenia Prorodzinnego „Światło”Grażyne Gatner
Prezesa Wodociągów Kępińskich Mirosława Grygiera
Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie- Zygmunta Nowackiego
Media
Sponsorów
Amazonki kępińskie

Czytaj dalej Uroczyste otwarcie siedziby Klubu „Amazonek”

Wyjazd do leśniczówki

 

21 maja z okazji Dnia Matki zorganizowany został wyjazd do leśniczówki.
Na wyjeździe było ognisko, które rozpaliła nasza niezastąpiona Danusia nasza prezes, były również pieczone kiełbaski, sałatki, pomidorki, ogórki, ciasto i wiele innych przeróżnych smakołyków, a także zorganizowałyśmy sobie różne konkursy i zabawy na powietrzu, bo w końcu ruch to zdrowie!
Jednym słowem było wspaniale.

Wielkanoc

Dzisiaj odbyło się Nasze spotkanie Wielkanocne. Przywitał nas wspaniale nakryty stół, pełen babek wielkanocnych, ślicznych kolorowych pisanek, w wazonach były piękne wiosenne kwiaty:tulipanki, żonkile i palmy.

Czytaj dalej Wielkanoc

Wigilia 2002

 

Do tego dnia wszyscy przygotowywali się bardzo solidnie. Nie było osoby, która nie byłaby zaangażowana do pierwszego spotkania opłatkowego.
O godzinie 16 rozpoczęło się spotkanie, na które zaproszono ks. kanonika Krzysztofa Nawrockiego, dyr. szpitala Bronisława Pazdykę, starostę Jerzego Trzmiela, v-ce starostę Włodzimierza Mazurkiewicza, Marię Kremer, burmistrza miasta Piotra Psikusa, oraz Piotra Bilińskiego-naszego masażystę.
wszystkich bardzo serdecznie powitała Danuta Szpakowska.

Pielgrzymka na Jasną Górę

 

Dzisiaj byłyśmy na pielgrzymce w Częstochowie. Podróż autobusem minęła nam bardzo szybko, bo przez całą drogę śpiewałyśmy piosenki religijne i modliłyśmy się. Grupy Amazonek z całej Polski zbierały się pod figurą Matki Bożej. Każda miała tabliczkę z miejscowością, z której przyjechała, no i każda z nas miała tradycyjnie różową wstążeczkę. O godzinie 11 zebrałyśmy się pd wałami, gdzie odśpiewałyśmy hymn amazonek, a tuż po rozpoczęła się msza święta.

Czytaj dalej Pielgrzymka na Jasną Górę

Pierwsze spotkania w pomieszczeniu „KLUBU AA”

 

Po raz pierwszy grupa spotyka się w pomieszczeniu Klubu „AA”. Z frekwencją  bywa różnie, raz jesteśmy wszystkie raz jest nas malutko, ale najważniejsze jest to że kobietki które chcą i odczuwają potrzebę – przychodzą. Na spotkaniach pani Kremer informuje nas o wielu ciekawych i istotnych sprawach, o których nie jedna z nas nie miała pojęcia.

 

W dniu dzisiejszym same dobre rzeczy się dzieją, mamy również masażystę Piotr Biliński, którego zorganizowała nam pani Kremer, będzie on nam robił masaż limfatyczny. O pomieszczenie na zabiegi zadbała kol. Danka- odbywać się one bedą w ZSP nr.1 za co jesteśmy jej bardzo wdzięczne. No i oczywiście podziękowania należą się również dyrektorowi szkoły Zygmuntowi Nowackiemu.