Wydarzenia

 • Wigilia 2018

  Wigilijne spotkanie amazonek odbyło się 12.12.2018, jak zawsze w pogodnej i życzliwej atmosferze. Wieczór umiliły nam śpiewaniem kolęd dwie wspaniałe dziewczynki. Po życzeniach płynących prosto z serca odwiedził nas święty Mikołaj. Był to bardzo miły i wzruszający wieczór.

  (więcej…)

 • „W jesieni życia” – RetroSPEKCJA dla seniorów

   

  W poniedziałek, 26 listopada, w Kinie Sokolnia wystąpiła przed licznie zgromadzoną publicznością Grupa Teatralna Seniorów „RetroSPEKCJA” z Namyslowa ze spektaklem „W jesieni życia..”. Był to już drugi występ tej grupy artystów w naszym kinie, którzy przybyli po raz kolejny na zaproszenie Burmistrza MiG Kępno Piotra Psikusa oraz kępińskiej Gminnej Rady Seniorów.

 • III Konferencja Psychoonkologiczna „Rak to nie wyrok”

   

  W dniu 20 listopada br. w Restauracji Kamiński a Zdrowie w Kępnie odbyła się III Konferencja Psychoonkologiczna pt. „Rak to nie wyrok” zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie.

  (więcej…)

 • Zmiany w Zarządzie

   

  Danuta Szpakowska: W dniu dzisiejszym w związku z moją rezygnacją odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu Kępińskiego Klubu Amazonki, Bardzo dziękuje za współpracę, za okazaną życzliwość i zaufanie. To był naprawdę piękny czas, na dobre i na złe.

  Nowemu Zarządowi życzę wszystkiego najlepszego.

 • Częstochowa 2018

  6 października 2018 uczestniczyłyśmy w XXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasnej Górze. Pod szczytem byłyśmy z amazonkami z całej Polski i zagranicy. Wspólnie dziękowałyśmy Bogu za zdrowie i radość życia.

 • „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”

  Kępiński Klub Amazonki w terminie od dnia 01 marca 2018 r, do 31 marca 2021r. w ramach projektu : prowadzenie rehabilitacji w placówce (rehabilitacja ciągła) współfinansowanym ze środków PFRON realizuje zadanie pod nazwą „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”.

  (więcej…)

 • VI Integracyjny MARSZ NORDIC WALKING

   

  Dzisiaj czyli 25 września 2018 r. odbył się już VI Integracyjny MARSZ NORDIC WALKING – marsz z kijkami organizowany corocznie przez Kępińskie Amazonki. Mimo obaw, ponieważ aura ostatnio nie była przychylna, miałyśmy dużo szczęścia .chmury przeszły i wyszło słońce, na start wyszły osoby promujące zdrowy styl życia .Było pięknie, sportowo i rekreacyjnie. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i zapraszam za rok.

  (więcej…)

 • 4 – dniowe Warsztaty terapeutyczne dla Amazonek w Przedborowie

   

  W dniach od 4- 7 września 2018r. spotkałyśmy się w Przedborowie na Warsztatach Edukacyjno- Terapeutycznych.
  Przedborów w to piękne miejsce gdzie od wielu lat przyjeżdżamy aby oderwać się od swoich codziennych spraw i w pełni skupić się na terapii a także nabrać sił na dalsze życie. W tym roku w ramach warsztatów odbyły się zajęcia z choreoterapii, zajęcia psychoterapeutyczne, oraz zajęcia rehabilitacji fizycznej.

  (więcej…)

 • Międzywodzie 2018

   

  W dniach 23 – 30 czerwca 2018roku przebywałyśmy w Międzywodziu w miejscowości położonej na wyspie Wolin. Cisza , spokój, piękna przyroda, czysta szeroka plaża, przyjemne spacery wzdłuż brzegu morza oraz po pięknym pachnącym lesie sosnowo-świerkowym przyczyniły się, że nabrałyśmy „ mocy i siły……”
  Projekt pn. „Wypoczynek kępińskich Amazonek” współfinansowany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

  (więcej…)

 • I Charytatywny Bieg na Szpilkach

   

  6 czerwca 2018r. odbył się I Charytatywny Bieg na Szpilkach zorganizowany przez poseł na Sejm RP Bożenę Henczycę. Bieg połączony został z Rodzinnym Piknikiem Zdrowia.

  (więcej…)

 • WIELKANOC 2018

   

  Święta Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, umiejętności dostrzegania piękna tego świata. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę drugiego człowieka, wiary w siebie i swoje możliwości.

  (więcej…)

 • Podpisanie umowy na realizację projektu ze środków PFRON

   

  W dniu 15 marca 2018r. w PFRON oddział Wielkopolski podpisałyśmy umowę na realizację projektu dotyczącego kierunku pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, obejmującego zadanie 1) prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek pod nazwą „Kochając życie – rehabilitacja amazonek w kępińskim klubie”, wykonywanego w terminie od dnia  01 marca 2018 r. do dnia 31 marca 2021 r.

  (więcej…)

 • Mini Konferencja Kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi – galeria

   

  W dniu 25.01.2018 r. w Restauracji La Costa w Kępnie uczestniczyłyśmy w Mini Konferencji Kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi zorganizowanej przez Pofam – Poznań.
  Zapoznałyśmy się z najnowszymi artykułami medycznymi w zakresie rehabilitacji choroby nowotworowej piersi. Dziękujemy Firmie Pofam- Poznań  za spotkanie.

  (więcej…)

 • SPOT – KĘPIŃSKI KLUB AMAZONKI

   

  Dziewczyny z Kępińskiego Klubu „Amazonki” o sobie … Film zrobiony z okazji 15 lecia Stowarzyszenia. To wspaniała okazja, aby Dziewczyny opowiedziały króciutko o sobie, o swoich odczuciach, przeżyciach i o tym co dał im KLUB.

  (więcej…)

 • Bądźmy Razem i Cieszmy się Życiem – KALENDARZ

   

  „Bądźmy Razem i Cieszmy się życiem” to hasło przewodnie jakie chciałyśmy przedstawić w naszym kalendarzu i udało się ! Jest on zupełnie inny od Wszystkich Kalendarzy.

  (więcej…)

 • Wigilia 2017

   

  14 grudnia 2017r. o godz. 16 w Restauracji Kamiński a Zdrowie odbyło się spotkanie wigilijne Kępińskiego Klubu Amazonek. W miłej i uroczystej atmosferze zasiadłyśmy przy pięknie zastawionych stołach.

  (więcej…)

 • Podziękowania

   

  Kępiński Klub Amazonki pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom,  które włączyły się w organizację jubileuszu 15-Lecia działalności naszego stowarzyszenia.

  (więcej…)

 • Jubileusz 15-lecia Kępińskich Amazonek

   

  Nasze życie to droga. Droga przez dżunglę problemów, chorób, pełna dzikich zwierząt – ludzi, którzy dążąc do swoich celów coraz częściej zapominają, że biegnąc w wyścigu szczurów mijają drugiego człowieka, nie zauważają, że potrącają go, a czasem – przewracają ogromem swej obojętności, braku empatii, życzliwości.
  Ja w swojej dżungli ujrzałam polanę. Polanę wypełnioną wielobarwnymi kwiatami. A każdy kwiat był inny.

  (więcej…)

 • Darłówko 2017

   

  Wyjazd wypoczynkowy nad morze – Darłówko Hotel Jantar.

  Projekt współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

  Zapraszamy do obszernej fotorelacji ze wspaniałego wyjazdu

  (więcej…)

 • V Marsz Nordic Walking

   

  V Marsz Nordic Walking organizowany przez kępińskie Amazonki, współfinansowany przez Gminę Kępno, Marsz połączony ze wspólnym grillowaniem odbył się w bardzo miłej atmosferze. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za udział. Do zobaczenia za rok.

  (więcej…)

 • Warsztaty relaksacyjno- wypoczynkowe „ W trosce o sprawność” – Przedborów 2017

   

  W dniach 5-7 czerwca 2017r. w Ośrodku szkoleniowo – wypoczynkowym w Przedborowie „Pascha”  odbyły się warsztaty relaksacyjno – wypoczynkowe dla  kępińskich amazonek.W zajęciach uczestniczyło 30 amazonek.

  (więcej…)

 • Budapeszt 2017

   

  Wycieczka do  Budapesztu odbyła się w dniach 29maja – 01 czerwca 2017r

  (więcej…)

 • Wielkanoc 2017

   

  Kępińskie Amazonki po raz kolejny spotkały się, aby złożyć sobie życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne. Jak zwykle było uroczyście, odświętnie i bardzo smacznie.

  (więcej…)

 • Wigilia 2016

   

  Spotkanie Wigilijne to dla nas magiczna chwila, która pozwala choć na moment uciec od rzeczywistości, spotkać się i nie myśleć co przed nami, śmiejemy się rozmawiamy, śpiewamy kolędy, degustujemy potrawy wigilijne i składamy sobie cudowne życzenia.

   

 • Pomoc Świąteczna

  Żyć to znaczy pomagać innym.

  Trzeba się troszczyć o cudze szczęście, by samemu być szczęśliwym.

 • XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę – Częstochowa 2016

   

  Po raz kolejny spotkanie było cudowne, pełne wzruszeń i modlitwy.

   

 • Przedborów 2016

   

  Konferencja relaksacyjno – naukowa w Przedborowie (zajęcia z psychoterapeutą, onkologiem, fizjoterapeutą).

  Projekt współfinansowany przez gminę Kępno. W dniach 27-29 września 2016.

   

 • „Niepokonane i coraz silniejsze – czyli rehabilitacja kępińskich amazonek”

   

  W okresie 01.01.2016r.- 28.02.2018r. realizujemy projekt  Zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek pod nazwą „Niepokonane i coraz silniejsze  – czyli rehabilitacja kępińskich amazonek”.

  (więcej…)

 • 4 Integracyjny Marsz Nordic Walking

   

  2 września 2016rw ramach projektu pod nazwą „Dąż do sprawności” współfinansowanego przez Gminę Kępno odbył się Marsz Integracyjny Nordic Walking 2016 organizowany już po raz czwarty  przez Kępiński Klub „Amazonki”

  (więcej…)

 • Tygodniowy pobyt w Ustroniu Morskim w Centrum zdrowia i Rehabilitacji Alka

   

  W dniach 19-23 czerwca 2016 roku spędziłyśmy cudowny czas w Ustroni Morskim. Jak zwykle to był piękny i bardzo udany wspólny tydzień nad morzem, pogoda wymarzona, słońce, słońce, słońce, w związku z tym codziennie byłyśmy na plaży, spacery w wzdłuż morza do pobliskich miejscowości a także kąpiel w morzu były codziennością.

  (więcej…)

 • Podziękowanie

  Zarząd Kępińskiego Klubu Amazonki w imieniu własnym i wszystkich Amazonek składa serdeczne podziękowanie, darczyńcom, którzy przekazali na rzecz naszego Stowarzyszenia 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, pobieranego przez Skarb Państwa za rok 2015.

  Zapewniamy, że pozyskane środki zostaną wykorzystane zgodnie z działalnością statutową, na kontynuację  rehabilitacji kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz profilaktykę chorób nowotworowych.

  DZIĘKUJEMY ZA ZROZUMIENIE I WSPARCIE NASZYCH DZIAŁAŃ.

 • Morawy i Wiedeń

   

  19 kwietnia 2016 w bardzo wczesnych godzinach rannych grupa pań z Kępińskiego Klubu Amazonek w wyśmienitych nastrojach zajęła miejsca w autokarze, by rozpocząć kolejną przygodę. Nieco niewyspane, ale wszystkie podekscytowane tym, co nas czeka z uśmiechem wystartowałyśmy w nieznane. Tym razem celem naszej podróży były malownicze zakątki Moraw i zawsze elegancki Wiedeń. Ponieważ pogoda nam dopisywała, wrażenia wywiozłyśmy niezapomniane.

  (więcej…)

 • Wielkanoc 2016

   

  Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
  W dniu dzisiejszym odbyło się nasze Spotkanie Wielkanocne. W sympatycznej atmosferze przy wspaniale nakrytym stole, pełnym potraw wielkanocnych spędziłyśmy bardzo miło czas, życząc sobie wszelkiej pomyślności, radości i zdrowia na nadchodzące święta, aby te święta Wielkanocne wniosły do naszych serc, wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój ciepło i nadzieję.

 • Wigilia 2015

  Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, czas radości , czas spotkań w gronie przyjaciół.. 10 grudnia  2015 w Restauracji Kamiński a Zdrowie odbyło się spotkanie wigilijne Kępińskiego Klubu Amazonek . W miłej i uroczystej atmosferze  zasiadłyśmy przy pięknie zastawionych stołach.

  (więcej…)

 • Szlachetna Paczka

   

  Już po raz drugi Kępińskie Amazonki uczestniczyły w Szlachetnej Paczce. Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc i sprawić radość innym.

 • Spotkanie z wizażystką

   

  W ramach projektu ROPS odbyło się spotkanie z Panią od wizażu. Nasze Panie dowiedziały się kilka magicznych sposobów aby piękniej wyglądać na co dzień.

 • XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasnej Górze

  Motto pielgrzymki „Błogosławieni, którzy cierpią..”

  Jak zwykle w pierwszą sobotę października udałyśmy się na Jasna Górę aby uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek. To było wyjątkowe, pełne wzruszeń spotkanie z Matką Bożą

  (więcej…)

 • Profilaktyka w szkołach

   

  Profilaktyka raka piersi z kształtowaniem umiejętności samobadania piersi to główny cel spotkań kępińskich amazonek z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  w Kępnie.

  (więcej…)

 • Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne w Przedborowie 2015

   

  W dniach 22-24 września 2015roku uczestniczyłyśmy w warsztatach profilaktyczno – edukacyjnych . Warsztaty odbywały się w Ośrodku  Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Pascha” w Przedborowie.

  (więcej…)

 • Wycieczka do Wrocławia

   

  W dniu 17 września spotkałyśmy się w Kępnie, aby wyjechać na wycieczkę do niedalekiego, a często jakże odległego, Wrocławia.

  (więcej…)

 • Marsz Integracyjny Nordic Walking

  W dniu 17 czerwca 2015r. około 100 osób uczestniczyło w Marszu Integracyjnym Nordic Walking w ramach projektu FIO „Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek”.

  (więcej…)

 • Pobyt w Jarosławcu

   

  W dniach 30.05.2015 do 07.06.2015 byłyśmy nad morzem w ośrodku Panorama Morska w Jarosławcu. To był bardzo udany wyjazd relaksacyjno – rekreacyjny. Zwiedziłyśmy okolicę oraz korzystałyśmy z morskiej słonecznej kąpieli. W trakcie pobytu odbyły się zajęcia sportowe prowadzone w formie gier i zabaw oraz turniej piłki plażowej.

  (więcej…)

 • PRO PUBLICO BONO

   

  29-go maja podczas uroczystej konferencji z okazji, 25-lecia samorządu terytorialnego, Kępiński Klub Amazonki otrzymał z rąk minister Andżeliki Możdżanowskiej, odznaczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej PRO PUBLICO BONO.

 • Amazonki w Czechach

   

  Właśnie wróciłyśmy z trzydniowej wycieczki po Czechach. Kilka najświeższych informacji. W drodze do Hotelu Cert- czyli Diabeł w Korenovie(blisko Harrahowa), w którym mieszkałyśmy, zwiedziłyśmy Teplickie Skalne Miasto n/ Metują. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 1800ha.

  (więcej…)

 • Wielkanoc 2015

   

  Kępińskie Amazonki znane są z tego, że nie tylko realizują statutowe zadania Stowarzyszenia. Wieloletnią tradycją są organizowane uroczyste spotkania z okazji przypadających świąt. Tym razem dnia 19 kwietnia Kępińskie Amazonki spotkały się z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

  (więcej…)

 • Prasa o Nas – Artykuł w „Ziemi kępińskiej”

  Na terenie powiatu kępińskiego działa wiele organizacji, wśród nich Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”

  Życie jest szansą – chwyć ją. Życie jest walką – podejmij ją

  Cele i zadania Stowarzyszenia

  W mitologii greckiej amazonkami nazywano wojownicze kobiety, które walczyły z greckimi herosami. Według legendy, miały one zwyczaj obcinać sobie prawą pierś, aby nie przeszkadzała im w naciąganiu cięciwy łuku i władania bronią. Współczesne Amazonki to kobiety także waleczne, śmiało zmagające się z losem, choć wcale nie posługują się orężem wojennym. Zostały pozbawione piersi z powodu choroby nowotworowej, a zabieg chirurgiczny był konieczny dla ratowania ich życia. Początki Kępińskiego Klubu „Amazonki” sięgają 2002 roku, osobowość prawną Stowarzyszenie uzyskało 22 stycznia 2003 roku, Obecnie Stowarzyszenie zrzesza około 60 kobiet. Głównym celem działania Stowarzyszenia jest: prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz prowadzenie profilaktyki w zakresie choroby nowotworowej piersi. Stanowimy wspólnotę, w której można znaleźć wsparcie, pociechę radę doznać poczucia godności i własnej wartości oraz przekonać się, że w grupie łatwiej zmagać się i radzić sobie z chorobą przewlekłą, nawracającą czy nieuleczalną. Pamiętamy, że właśnie przyjaźń, wzajemne zrozumienie i chęć pomagania sobie nawzajem jest karmą naszego działania – podkreślają kobiety. Mottem Stowarzyszenia stały się słowa Matki Teresy z Kalkuty „Życie jest szansą – chwyć ją. Życie jest walką – podejmij ją.”, natomiast siłą wszelkich przedsięwzięć są słowa piosenki Maryli Rodowicz „Ale to już było”(…) nie wróci więcej (…)

  Działania o charakterze rehabilitacyjnym

  Stowarzyszenie uzupełnia działania służby zdrowia, organizując zajęcia grupowe i indywidualne o charakterze rehabilitacyjnym, usprawniającym kondycję fizyczną i psychiczną kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi. W ciągu 13 lat zrealizowałyśmy wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę sprawności fizycznej i psychicznej kobiet. Prowadzono gimnastykę leczniczą, relaksację, gimnastykę w wodzie, zajęcia Nordic Walking, stosowano zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak: masaż i drenaż limfatyczny, mające na celu zmniejszenie powikłań występujących po zabiegu operacyjnym, chemioterapii i radioterapii. Regularne uprawianie gimnastyki dostosowanej do potrzeb kobiet leczonych z powodu raka piersi, relaksacja oraz stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych przyniosło ogromne rezultaty w zakresie sprawności fizycznej Amazonek. Dla długotrwałego leczenia i powrotu do pełnej aktywności w życiu rodzinnym i społecznym ważna jest kondycja psychiczna Amazonek. Jak zaakceptować siebie okaleczoną, jak walczyć ze stresem, jak zachować nadzieję na pomyślne wyjście z choroby – oto podstawowe pytania, jakie panie zadawały sobie po zabiegach chirurgicznych. Spotkania indywidualne z psychologiem w siedzibie Stowarzyszenia oraz grupowe w czasie warsztatów relaksacyjno – integracyjnych organizowanych corocznie w Kobylej Górze oraz w Ustroniu pozwoliły na poprawę kondycji psychicznej kobiet, lepsze samopoczucie oraz podwyższenie poczucia własnej wartości.

  Działania o charakterze terapeutyczno-kulturalnym

  Sprawdzianami naszego powrotu do normalnego życia są organizowane wycieczki krajoznawcze, które wymagają odpowiedniej kondycji ogólnej i zaspakajają potrzebę wyrwania się z wąskiego kręgu bliskich przyjaciół, znajomych, by podziwiać uroki polskich krajobrazów, piękno przyrody, zabytki naszej historii i sztuki. Niezapomniane wrażenia pozostały po wycieczkach: Śladami Jana Pawła II – Kraków – Ojców-Wadowice, Warmia i Mazury, Wilno, Karpacz – Kotlina Jeleniogórska. Kazimierz Dolny- Nałęczów – Janowiec – Puławy, Świeradów, Drezno. Do zwyczajów Stowarzyszenia należy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek do Częstochowy, gdzie co roku składamy akt zawierzenia Matce Bożej, każdy wyjazd do Częstochowy zawsze wzmacniał nas duchowo i pozwolił na wspólne uczestniczenie w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Była to również okazja, by spotkać się z koleżankami z innych Stowarzyszeń Amazonek. Każdego roku, tradycyjnie już, organizujemy w naszym Klubie imprezy okolicznościowe Dzień Kobiet, wielkanocne jajeczko, andrzejki, opłatek bożonarodzeniowy. Są to imprezy zespalające, powiązane z kultywowaną w naszej kulturze obrzędowością, zawsze w miłym, świątecznym nastroju, przy pięknie zastawionym stole. Wśród nas goszczą wówczas: radość, poezja i śpiew. Nie jest nam obca terapia przez sztukę, stąd nasz udział w spektaklach teatralnych, koncertach i widowiskach we Wrocławiu oraz w Antoninie na koncertach noworocznych.

  Projekty z profilaktyką i ochroną zdrowia

  Naszym zadaniem są również działania związane z profilaktyką i ochroną zdrowia, podjęłyśmy wiele działań, w ramach projektów realizowanych ze środków FIO, PFRON, ROPS, Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie. które w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. . Programy skierowane były do młodzieży w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych w gminach powiatu kępińskiego.

  „Lepiej zapobiegać niż leczyć” w 2008 roku i „Daj sobie szansę – profilaktyka chorób nowotworowych piersi w powiecie kępińskim” – 2013 rok.

  – Festyn Integracyjny dla społeczności powiatu kępińskiego – 2013 rok.

  – Marsz integracyjny Nordic Walking na trasie Kępno- Grębanin – 2014 rok.

  – Edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi – w latach 2006- 2014.

  Stowarzyszenie posiada:

  • status Organizacji Pożytku Publicznego – KRS 0000148261

  • wyróżnienie „Przyjaciel Kępna”. Stowarzyszenie zostało Laureatem „Złotej Trójki” w kategorii Pro Publiko Bono za 2011 rok.

  Danuta Szpakowska – Kobieta roku 2014

 • Wywiad z Kobietą Roku 2014

  Rak – to choroba, nie wyrok śmierci, to walka, która wielokrotnie odmienia dotychczasowe życie… O swoich zmaganiach z chorobą, refleksjach związanych z jej pokonaniem i życiu po zwycięstwie, o „Amazonkach”, kobietach po przebytej chorobie nowotworowej piersi – z Kobietą 2014 Roku i prezesem Stowarzyszenia „Kępiński Klub „Amazonki” – Danutą Szpakowską rozmawia Paulina Jakubczyk

  Wygrać walkę z rakiem, walkę o życie…  

  Pani życie zawodowe od zawsze było związane z Kępnem?

  Początek mojej pracy związany jest z zawodem pielęgniarki odcinkowej na Oddziale Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Tam w bezpośrednim kontakcie z ludźmi chorymi zdobywałam pierwszą wiedzę praktyczną w wybranym zawodzie po ukończeniu nauki w Liceum Medycznym w Szczecinku. W Kępnie pojawiłam się w 1975 roku, jako młoda dziewczyna, której zaproponowano pracę w charakterze nauczyciela w Medycznym Studium Zawodowym. W 1980 roku Medyczne Studium Zawodowe zostało włączone do Zespołu Szkół Zawodowych. Objęłam wówczas funkcję dyrektora tegoż Studium oraz zostałam wicedyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych, obecnym Zespołem Szkół .Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Moją pracę zawodową zakończyłam w 2007 roku, od tego roku jestem na emeryturze. Można więc powiedzieć, że moja praca zawodowa w dużym wymiarze związana była z Kępnem. Z miastem tym związane jest także moje życie osobiste. Tu założyłam rodzinę i wychowałam dwójkę wspaniałych dzieci.

  Kiedy Pani zachorowała na chorobę nowotworową piersi?

  Zachorowałam w 2000 roku. Miałam wtedy 46 lat. Było to dla mnie bardzo ciężkie przeżycie, choroba spadła na mnie jak „grom z jasnego nieba”. Dowiedziałam się, że mam raka praktycznie w ciągu jednego dnia. Moje leczenie trwało około roku. W walce z chorobą cały czas czułam wielkie wsparcie mojej rodziny – to oprócz radio- i chemioterapii najważniejsze aspekty walki z chorobą. Potem wróciłam do pracy – do szkoły, byłam aktywna zawodowo. W tym czasie spotkałam się z kobietami, które także doświadczyły tej choroby. Nasze rozmowy zaowocowały chęcią zgromadzenia osób i szukania sposobów rozwiązywania wielu problemów nas dotyczących. Takie są początki powołania Stowarzyszenia „Kępiński Klub Amazonki”.

  Czy to oznacza, że początki Stowarzyszenia były bardzo łatwe?

  Optymizm grupy dziewczyn, z którymi zakładałyśmy Stowarzyszenie bardzo szybko został „wystudzony”. Z samego początku nie zdawałyśmy sobie sprawy, ile formalności należy dopełnić, ażeby zarejestrować Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnym problemem było znalezienie lokalu, w którym mogłybyśmy się spotykać. Dzięki własnemu zaangażowaniu i pomocy naszych rodzin oraz osób, które ze zrozumieniem podeszły do naszych problemów, wszystkie trudności udało się nam pokonać.

  Ciężko było zachęcić wówczas kobiety po chorobie nowotworowej piersi do wstąpienia w szeregi Amazonek?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przywołać datę powstania Stowarzyszenia, tj. 2002 rok. Jest to czas, w którym Amazonki funkcjonowały głównie w miastach wojewódzkich. Wiedza o działalności Amazonek była ograniczona. Problem choroby nowotworowej piersi kobiet w wielu środowiskach uważany był nie tylko jako „tabu”, ale także traktowany jako problem dotyczący wąskiego grona kobiet. Nam udało się dotrzeć do wielu kobiet dotkniętych tą chorobą, nie tylko z Kępna, lecz z całego powiatu. Przedstawienie im celów i zadań pozwoliło na zgromadzenie w naszym Stowarzyszeniu bardzo wielu pań Muszę dodać, że koleżanki, które są z nami od samego początku do chwili obecnej, uświadamiają mi celowość powstania naszego Stowarzyszenia.

  Czy w takim razie można sądzić, że obecnie coś się zmieniło w kwestii odbioru działalności Amazonek?

  Należy stwierdzić, że obecnie nie tylko wiedza o chorobach nowotworowych, w tym o chorobie nowotworowej piersi, jest o wiele większa niż w początkach naszej działalności. Okazało się też, że problem dotyczy dużej grupy społeczeństwa. W tej sytuacji wiedza o chorobie nowotworowej oraz profilaktyce stała się niezbędna, sprzyja temu nagłośnienie tego problemu między innymi w mediach. Łatwiejszy jest obecnie dostęp do lekarzy onkologów, przeprowadzane są na szerszą skalę badania mammograficzne piersi, pozwalające na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie skuteczniejsze leczenie. Nie bez znaczenia jest też ciągły postęp w medycynie, pozwalający na skuteczniejszą walkę z chorobą. Te wszystkie wymienione aspekty pozwalają na zwiększenie wyleczalności choroby nowotworowej piersi u kobiet.

  Ciężko jest się zmagać z trudnymi przeżyciami innych kobiet?

  Cały czas reaguję bardzo emocjonalnie. Każda kobieta chorobę przeżywa w inny sposób. Jedna chce rozmawiać, inna nie, a my to szanujemy. Bardzo przeżywamy każdą śmierć Amazonki. Boli nas, że czasem nie możemy więcej pomóc. Wszystko co mogłyśmy zrobić, aby pomóc, zrobiłyśmy. Niestety, niekiedy jesteśmy bezsilne. Prawie każdego roku któraś z nas przegrywa swoją walkę z chorobą. Jest to dla nas bardzo smutne i bolesne. Osobiście bardzo przeżyłam śmierć młodej kobiety, która zostawiła dwójkę dzieci. Nie była w klubie, jednak prosiła o pomoc. My w ten sposób też działamy. Jeśli mamy sygnał i kobieta szuka jakiejkolwiek formy wsparcia z naszej strony, to z chęcią to robimy. Wskazujemy drogę, czasem swoim przykładem udowadniamy, że nie tylko warto walczyć, ale i można skutecznie funkcjonować po chorobie nowotworowej piersi.

  To nie jest tak, że zostawia Pani problemy Amazonek za „drzwiami”…

  Tak się nie da. Problemami Amazonek żyję cały czas, zdarza się, że to ich rozterki są dla mnie najważniejsze. Rodzina bardzo mnie wspiera, we wszystkich działaniach – to moja siła. Mąż, dzieci – oni wszyscy są zaangażowani bardzo mocno w działalność klubu i za to im z całego serca dziękuję. Gdyby nie oni oraz koleżanki z klubu, sama nie dałabym rady.

  Działalność klubu stała się ostatnio bardzo szeroka. Obejmuje nie tylko zabiegi rehabilitacyjne, poradnictwo, konsultacje lekarskie, ale i wycieczki, festyny, marsze Nording Walking, szeroko prowadzona profilaktyka na terenie szkół oraz w gminach powiatu…

  Na początku nasza działalność skupiła się na tym, aby pomóc sobie. Po około pięciu latach działania klubu stwierdziłam, że trzeba zrobić też coś dla innych, iść w kierunku profilaktyki. Kępno jest tak ubogie w specjalistów onkologów i innych fachowców, że nawet trudno było zorganizować specjalistyczną rehabilitację, w tym drenaże limfatyczne, które są jednym z podstawowych zabiegów rehabilitacyjnych. Na to w początku naszej działalności wydawałyśmy zgromadzone fundusze. Taka właśnie była początkowa nasza działalność.

  I tak rozwinęła się profilaktyka…

  Obecnie profilaktyka stanowi ważną część realizowanych przez nasze Stowarzyszenie działań. Dzięki nawiązaniu współpracy z dr n.med. Dariuszem Godlewskim – dyrektorem Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu – przeprowadziłyśmy cykl spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Kępnie oraz we wszystkich gminach powiatu kępińskiego dla młodzieży oraz kobiet. Spotkania miały na celu zaznajomienie z problematyką chorób nowotworowych piersi, metodami ich wykrywania oraz sposobami leczenia. Bardzo ważną akcją było przeprowadzenie przez doktora nauk medycznych Tomasza Huzarskiego ze Szczecina badań genetycznych kobiet należących do naszego Stowarzyszenia. Badania te miały na celu wykrycie możliwości wystąpienia wśród rodzin choroby nowotworowej (skłonność dziedziczna). Na zorganizowanym z okazji 10-lecia istnienia klubu festynie kobiety mogły skorzystać z bezpłatnej konsultacji u lekarzy onkologów. Z możliwości tej skorzystało wiele osób. Dla społeczności lokalnej organizujemy również marsze Nordic Walking pn. „Razem walczymy z rakiem”.

  Strach i obawa dotyczące nowotworów piersi ciągle są, w nas kobietach, prawda?

  Tak, oczywiście. Cały czas panuje takie myślenie: jak się nie badam – to mi nic nie „wyjdzie”, a jak się zbadam, to jeszcze coś mi wykryją. Tak nie można, chociaż sama tak myślałam. Na własnym przykładzie wiem obecnie, że takie myślenie jest błędne. Nie – „to” samo nie przejdzie, nie zginie. Wiele kobiet oddala ten problem, a potem bywa, że jest za późno. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Często kobiety trafiają za późno do specjalistów.

  Co Pani poradziłaby, takiej osobie, która zauważyła jakiekolwiek zmiany na swojej piersi?

  Przede wszystkim od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego. To on ma prawo i obowiązek w przypadku jakichkolwiek zmian wpisać nas na szybki cykl badań w ramach pakietu onkologicznego. Jest to obecnie bardzo ważny element pozwalający nie tylko na szybką diagnostykę, lecz także na wdrożenie ewentualnych procedur medycznych. Jeżeli któraś z pań nie wie, co ma robić, to w każdej chwili może zgłosić się do nas. Wieloletnie doświadczenie powoduje, że posiadamy wiedzę, która pozwoli na wybranie właściwej formy zdiagnozowania zauważonych zmian w obrębie piersi.

  Jakby Pani zachęciła kobiety, które zachorowały na raka piersi do wstąpienia do klubu?

  Powinny chociaż wydobyć z siebie tyle siły, by wejść na naszą stronę internetową lub zadzwonić do nas – poczytać o naszej działalności. Kontakt z innymi kobietami, które osobiście zmagały się z chorobą nowotworową bardzo wzmacnia psychicznie. Warto chociaż raz przyjść i porozmawiać. Nie zmuszamy. Myślę, że kobiety, które mają takie nastawienie, że przyjście do naszego Klubu jest jednoznaczne z koniecznością rozmowy o swojej chorobie jest błędne. Wbrew zasłyszanym niekiedy opiniom choroby nowotworowe nie są podstawowym tematem naszych spotkań. Chcemy wspólnie wypracowywać metody, które realizowane będą przez nasz klub. Wierzymy, że pozwolą one nie tylko przywrócić pełną sprawność fizyczną pań po przebytej chorobie nowotworowej piersi, lecz także ich równowagę psychiczną, zaburzoną przez przebytą chorobą. Rehabilitacja fizyczna w naszym klubie polega nie tylko na przeprowadzaniu masażu limfatycznego, zajęć na pływalni. Od wielu lat współpracujemy z doktor fizjoterapii Justyną Hanuszkiewicz, która przeprowadza wiele badań indywidualnych pozwalających na zastosowanie właściwych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla każdej z naszych koleżanek. Wspólne wyjazdy nad morze lub w góry oraz wyjazdy integracyjne połączone z zabiegami rehabilitacyjnymi pozwalają na szybszy powrót do pełnej równowagi fizycznej i psychicznej.

  Patrząc z perspektywy czasu, czy wprowadziłaby Pani jakieś zmiany do programu działalności klubu?

  Zawsze można coś zmienić na lepsze. Myślę, że jeszcze bardziej musimy wyjść do społeczeństwa z profilaktyką, chociaż świadomość kobiet i młodzieży wzrasta, podobnie jak dostęp do informacji. Trzeba zacząć od młodych dziewczyn, nauczyć je jak obserwować swoje piersi. Wtedy będą wiedziały, kiedy jest jakaś zmiana. Pięć minut przed lustrem, popatrzeć na siebie czy wszystko jest w porządku, pod prysznicem… to może nawet uratować życie. Nadal jednak młodzież jest mocno zdystansowana do tego tematu. Dziewczyny nawet wstydzą się słuchać o badaniach, lekceważą temat, śmieją się – ten opór trzeba przełamać. Musimy jeszcze bardzo mocno skupić się na współpracy w instytucjami lokalnymi oraz samorządowymi. Należy bardziej zadbać o pozyskiwanie środków finansowych na prowadzenie naszej statutowej działalności w ramach ogólnokrajowych programów wspierających osoby niepełnosprawne. Działania nasze udaje nam się realizować – w dużym stopniu – dzięki osobom, które przekazują 1% podatku w składanych zeznaniach podatkowych na rzecz kępińskich Amazonek. W tym miejscu pragnę tym osobom serdecznie podziękować oraz zapewnić, że otrzymywane środki wydajemy prawidłowo.

  Daje Pani świadectwo, że po chorobie można żyć pełnią życia.

  Bo życie jest wspaniałe.

  Czuje się Pani spełniona?

  Tak, jednak cały czas myślę, co by jeszcze zrobić, co poprawić. Chęć dalszej pracy jest we mnie ogromna. Najwięcej sił i motywacji do działania – jak już wcześniej wspomniałam – daje mi moja wspaniała rodzina, tj. mąż, dzieci z ich rodzinami i oczywiście wnuczęta. Wspólne spotkania i wyjazdy wnoszą wiele radości do mojego życia.

  Czym jest dla Pani tytuł Kobiety 2014 Roku? Ogromnym wyróżnieniem. Bardzo się ucieszyłam, poczułam uznanie ze strony lokalnego środowiska. Jak zobaczyłam ile głosów zdobyłam…

  ponad 900…

  … to urosłam w siłę, dostałam potwierdzenie, że moja praca jest potrzebna. Od początku powstania najpierw grupy potem klubu „Amazonek” jest Pani jego przewodniczącą, czy podjęłaby Pani to wyzwanie raz jeszcze? Zdecydowanie tak. Widzę, że nie tylko moje działania, lecz całego Stowarzyszenia Kępiński Klub Amazonki znajdują poparcie coraz większej ilości osób. Do naszej organizacji należą nie tylko kobiety z terenu powiatu kępińskiego, lecz także z pobliskich miejscowości, tj. Wieruszowa, Sycowa czy Ostrzeszowa.

 • Kobieta Roku 2014

   

  Plebiscyt „Kobiety Roku 2014” zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Kępno wygrała Danuta Szpakowska, Prezes kępińskich Amazonek, uzyskując 944 głosy.

  (więcej…)

 • Kępińskie Amazonki i Szlachetna Paczka

   

  Kępiński Klub „AMAZONKI” w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. W związku z faktem, że na terenie Kępna nie działa agenda Szlachetnej Paczki wybrałyśmy najbliżej położony oddział w Ostrzeszowie.

  (więcej…)

 • Wigilia 2014

   

  „Marzeń, o które warto walczyć

  Radości, którymi warto się dzielić

  Przyjaciół, z którymi warto być

  Nadziei, bez której nie da się żyć”

  To jest MOTTO,  dzisiejszego Spotkania Wigilijnego.

  Spotkanie wigilijne to  dla nas wielkie, pełne wrażeń spotkanie. to wieczór, który wywołuje uśmiech na naszych twarzach, to czas, który powoduje, że wszystkie jesteśmy blisko siebie, odświętne, radosne, pełne nadziei, dzieląc się opłatkiem składamy sobie najważniejsze i najcenniejsze  życzenia świąteczne .. zdrowia, zdrowia i zdrowia…, abyśmy w tym samym gronie spotkały się za rok. To są życzenia , które powtarzamy każdego roku i ciągle mamy nadzieję, że tak będzie.

   Spotkanie Wigilijne to dla nas  magiczna chwila, która pozwala choć na moment uciec od rzeczywistości, spotkać się i nie myśleć co przed nami, śmiejemy się  rozmawiamy, śpiewamy kolędy, degustujemy potrawy wigilijne i wszystko staje się takie proste.

  Występ młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Kępnie upiększył nasze Spotkanie, dziękujemy młodzieży i opiekunom (Grażynie Gatner, Beacie Wylędze – Grygierzec, Katarzynie  Grabickiej).

  Pozdrawiamy wszystkie AMAZONKI i życzymy dużo zdrowia i siły w walce z chorobą.

   

 • Wspomnienia z uroczystości 20 – lecia Kaliskiego Klubu Amazonek

   

  W dniach 15-16 października 2014r.uczestniczyłyśmy w pięknej, jakże wzruszającej dwudniowej uroczystości 20-lecia działalności  Kaliskich Amazonek.

  (więcej…)

 • 20- lecie Krotoszyńskich Amazonek

   

  W dniu 09. 10.2014r. na zaproszenie Krotoszyńskich Amazonek uczestniczyłyśmy w uroczystości 20 – Lecia  Krotoszyńskich Amazonek. Piękny Jubileusz. Na ręce prezes Bernadety Stefańskiej złożyłyśmy gratulacje i wyrazy uznania.

   

 • Częstochowa 2014

  4 października 2014r. już po raz 13 uczestniczyłyśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasnej Górze. Motto Pielgrzymki to „Abyśmy powierzyły się naszej Matce”.

 • Marsz integracyjny Nordic Walking

   

  W dniu 25 września odbył się marsz integracyjny Nordic Walking organizowany przez Kępiński Klub „Amazonki”. Przewodnim hasłem tego marszu było „Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek”. Marsz był organizowany ze  środków pochodzących z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 • Warsztaty szkoleniowe w Kobyla Górze

   

  W dniach od 18 do 20 września 2014 w Kobyla Górze w ośrodku Wagabunda   odbyły się warsztaty szkoleniowe dla kępińskich Amazonek, których głównym celem były zajęcia wzmacniające kreatywność i otwarcie się kobiet.

  (więcej…)

 • XX Ogólnopolska Spartakiada Amazonek i XX lecie działalności Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

   

  Wielki sukces – Srebrny medal. W dniach 11-13 września 2014r w Poznaniu na Malcie odbyła się XX OgólnopolskaSpartakiada Amazonek .Drużynę kępińskich Amazonek reprezentowały: koleżanki Danuta Szpakowska, Genowefa Przybył oraz Maria Nikodem.

 • Świeradów Zdrój

   

  21 sierpnia 2014 roku grupa Amazonek z klubu kępińskiego, korzystając z ostatnich promieni letniego słońca, wyruszyła w towarzystwie profesjonalnego przewodnika na wycieczkę. Celem naszego wyjazdu był Świeradów Zdrój – malownicze, położone na wielu pagórkach miasteczko Dolnego Śląska.

  (więcej…)

 • Amazonki nad Bałtykiem -Łeba 2014

   

  W dniach 26. 07 do 02. 08.2014r. przebywałyśmy w Łebie na tygodniowym wyjeździe rekreacyjno-rehabilitacyjnym, realizowanym w ramach Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 p.t. Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek.

  (więcej…)

 • Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja Kępińskich Amazonek

  Raport warszawskiego Centrum Onkologii podaje, że rak sutka jest najczęściej występującą u kobiet formą choroby nowotworowej. Stanowi 22,8% wszystkich zachorowań tego typu. Profilaktyka i leczenie raka piersi w Polsce odbywa się wciąż na znacznie niższym poziomie niż w rozwiniętych krajach europejskich, a liczba zachorowań wzrasta.

 • Zajęcia w „Oceaniku”

   

  Zajęcia na krytej pływalni w Ostrzeszowie, są chyba  najbardziej relaksującą i ulubioną formą naszej rehabilitacji. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolone osoby. Zajęcia nazywają się Aqua „Amazonki”.

  (więcej…)

 • Wielkanoc 2014

   

  Po raz kolejny nasze spotkanie wielkanocne byłe pełne radości i wzruszeń. Przy wspólnym stole złożyłysmy sobie wielkanocne życzenia i delektowałyśmy się pysznościami, które zostały dla nas przygotowane.

   

 • Walne Zgromadzenie Członków Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

   

  W dniach 31.03 – 2.04 udział w Walnym Zgromadzeniu brała nasza pani prezes Danuta Szpakowska. Spotkanie odbyło się w Poznaniu w Hotelu Camping Malta.

   

 • Projekt „Daj sobie szansę”

  Projekt Daj sobie szansę- program profilaktyki choroby nowotworowej piersi w powiecie kępińskim.W okresie od 01.05.2013 do 31.12.2013. W ramach projektu odbywały się spotkania edukacyjne z młodzieżą w szkołach gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych oraz dla osób dorosłych w 7 Gminach Powiatu kępińskiego.

  (więcej…)

 • Marsz Życia i Nadziei w Kaliszu

   

  Marsz Życia i Nadziei w Kaliszu został zorganizowany w czwartek 17 października, a wzięło w nim udział kilkaset członkiń klubów Amazonek z Kalisza, Jarocina, Konina, Krotoszyna, Ostrowa,Pleszewa no i oczywiście nie mogło  zabraknąć tam Nas – Amazonek z Kępna.

  (więcej…)

 • „A myśmy uwierzyli Miłości…” – Częstochowa 2013

   

  „A myśmy uwierzyli Miłości…” – pod takim hasłem upływała XV pielgrzymka do Częstochowy, w której brałyśmy udział. Mszę Świętą odprawił ks. arcyb. Stanisław Nowak. Jak co roku panowała przecudna atmosfera.

   

 • Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne w Kobylej Górze

  W dniach 04-06 września 2013r. w ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym Wagabunda w Kobyla Górze odbyły się Warsztaty profilaktyczno – edukacyjne, które obejmowały wykład edukacyjny –Relacje pacjent – lekarz, wygłoszony przez dr n. med. Dariusza Godlewskiego, zajęcia – psychoterapeutyczne prowadzone w formie treningu relaksacyjno- motywacyjnego p.n. Jak sobie radzić z niepozytywnym myśleniem.

  (więcej…)

 • Warsztaty Relaksacyjno – Sportowe „Aktywny Relaks”

  W dniach 29.07.2013 – 01.08.2013r. odbyły się Warsztaty Relaksacyjno- Sportowe „Aktywny Relaks” w ramach którego odbyły się zajęcia sportowe, codzienna gimnastyka leczniczo-relaksacyjna oraz zajęcia Nordic-Walking.

  (więcej…)

 • Amazonki nad Bałtykiem – Niechorze 2013

   

  Wyprawa nad Bałtyk odbyła się w dniach 8 – 15 czerwca. I jak sami zobaczycie na zdjęciach była bardzo udana.
  Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu: Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek pod nazwą: „Ja sobie radę dam ” czyli rehabilitacja kępińskich Amazonek, współfinansowany ze środków PFRON.

   

   

   

 • Wizyta w Brukseli

   

  Na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego – Andrzeja Grzyba, w dniach 19-22 kwietnia 2013 Kępińskie Amazonki: Danuta Szpakowska, Halina Pazek, Halina Górka i Adriana Tomaszczyk wraz z Amazonkami z Ostrzeszowa i Kalisza oraz słuchaczami Uniwersytetów III wieku z Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrzeszowa uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Belgii.

  (więcej…)

 • „Kępiński Marsz Ku Integracji”

   

  Dnia 16 września 2012r. w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Kępińskiego Klubu Amazonki został zorganizowany rekreacyjny Festyn Integracyjny pod nazwą „Kępiński Marsz ku Integracji”. Wśród jego podstawowych przesłań była promocja aktywnej rekreacji i profilaktyki chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworu piersi.

  (więcej…)

 • Kępiński Klub „Amazonki” w Złotej Trójce w konkursie „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego”.

  W konkursie czytelników ogłoszonym przez Twój Puls Tygodnia „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego” w kategorii Pro Publiko Bono, jesteśmy w Złotej Trójce w konkursie „Człowiek Roku 2011 Powiatu Kępińskiego” w kategorii PRO PUBLIKO BONO.

  (więcej…)

 • Wielkanoc 2012

   

  I dzisiaj znów tradycyjnie spotkałyśmy się przy wielkanocnym stole. Było bardzo uroczyście, złożyłyśmy sobie najserdeczniejsze życzenia wielkanocne, a później w przemiłym towarzystwie spożywałyśmy te wszystkie smakołyki, które znajdowały się na naszym przepięknym wielkanocnym stole.

   

 • Wigilia 2011

   

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. To w te dni, zapatrzeni w roziskrzoną choinkę, w uśmiechnięte twarze naszych bliskich odkrywamy sens życia.

  (więcej…)

 • Gimnastyka w wodzie

  Od sierpnia do listopada 2011r. w ramach programu „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek p.n. „W trosce o sprawność” realizowanego przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego  uczestniczyłyśmy w zajęciach na pływalni „Oceanik” w Ostrzeszowie pod kierunkiem p. Agnieszki.

  (więcej…)

 • „Czy raka piersi można uniknąć ” – konferencja

   

  24 października 2011r. odbyła się Konferencja zorganizowana przez Amazonki pod nazwą „Czy raka piersi można uniknąć?” Wykłady poprowadzili : dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Chorób Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, na temat „ Nowe możliwości profilaktyczne, diagnostyczne w leczeniu raka piersi – aspekt genetyczny.”

  (więcej…)

 • Pielgrzymka na Jasną Górę – Częstochowa 2011

   

  W dniu 1 października uczestniczyłyśmy w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze. Wraz z przyjaciółmi wzięłyśmy udział we Mszy Świętej na Jasnej Górze oraz w Konferencji w Auli Ojca  Kordeckiego p.t. „Czyń dobro mimo to”. Jak zawsze panowała przecudowna atmosfera. Szczęśliwe i uduchowione powróciłyśmy do domów z zapasem energii do następnej pielgrzymki.

   

 • Kobyla Góra

  Już po raz szósty spotkałyśmy się na 3 – dniowych warsztatach profilaktyczno – edukacyjnych w Kobyla Górze, w ramach których odbył się wykład dr n. med. Dariusza Godlewskiego na temat „ Rak piersi i co dalej? ; prezentacja naszych wyników czynnościowo – wydolnościowych wykonanych w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zaprezentowana przez dr fizjoterapii Justynę Hanuszkiewicz oraz wykład „Rehabilitacja w zaburzeniach czynnościowych po leczeniu raka piersi”.

  (więcej…)

 • Kazimierz Dolny

   

  Wyjechałyśmy o godzinie 7.00. Po zakwaterowaniu w Pensjonacie „Monika” w Kazimierzu Dolnym wybrałyśmy się na spacer nad Wisłę oraz po Starym Mieście.

  (więcej…)

 • V-lecie pleszewskiego klubu „Amazonki”

   

  Dnia 12 maja br w Restauracji Impresja w Pleszewie miała miejsce uroczystość Jubileuszu 5-lecia Pleszewskiego Klubu Amazonek.Daniela Szkopek – założycielka i prezes Pleszewskiego Klubu wielokrotnie dziękowała zebranym gościom za okazywane wsparcie członkiniom Klubu.

  (więcej…)

 • Sprawozdanie merytoryczne z działalności statutowej kępińskiego klubu „Amazonki” za rok 2010

  Kępiński Klub „AMAZONKI” zrzesza 58 członków.
  Celem działania organizacji jest reprezentowanie interesów kobiet po leczeniu raka piersi, prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej kobiet oraz profilaktyka choroby nowotworowej piersi.

 • Wielkanoc 2011

   

  Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
  Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne wiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.
  Ciepłych , pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.

   

 • Spotkanie z dietetykiem

  Przeprowadzono wykłady z zakresu odżywiania w chorobach nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi. Spotkanie odbyło się w siedzibie klubu, które poprowadziła Lidia Gniłka. W wykładach uczestniczyło 40 kobiet. Spotkanie zrealizowano w ramach zadania „Marsz po zdrowie” rehabilitacją Amazonek powiatu Kępińskiego dofinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.

 • Wigilia 2010

   

  Najserdeczniejsze życzenia:
  Cudownych Świąt Bożego Narodzenia
  Rodzinnego ciepła i wielkiej radości,Pod żywą choinką zaś dużo prezentów.
  A w Waszych pięknych duszach wiele sentymentów.Świąt dających radość
  i odpoczynek,oraz nadzieję na Nowy Rok,
  żeby był jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija.

   

 • Kurs podstawowej obsługi komputera

   

  Zajęcia obejmowały podstawowe wiadomości z obsługi i oprogramowania komputera.Szkolenie zakończyło się egzaminem oraz wydaniem zaświadczeń o ukończeniu podstawowego kursu komputerowego.W kursie brało udział 10 kobie.Zajęcia prowadził Tadeusz Podyma i Paweł Ślęk.

   

 • Podziękowania

  Zarząd kępińskiego klubu „Amazonki” w imieniu wszystkich kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi składa podziękowanie za przekazanie naszemu stowarzyszeniu 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego za rok 2009.Zebrana kwota zostanie przekazana na rehabilitacje oraz profilaktykę chorób nowotworowych . Dziękujemy za pomoc i udzielenie tak potrzebnego nam wsparcia.

 • Badania genetyczne

  29 listopada 2010 przeprowadzono badania genetyczne dla Amazonek z Klubu. Badania wykonał dr n. med Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Chorób Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 • Kępińskie „Amazonki” w programie „Pytanie na śniadanie”

  3 listopada br mogliśmy zobaczyć przedstawicielkę naszego Klubu, Danutę Szpakowską w telewizyjnej dwójce w programie „Pytanie na śniadanie”. Zapraszam do obejrzenia materiału.

 • Kępińskie Amazonki w „Tygodniku Kępińskim”

  W Tygodniku Kępińskim z dn. 21 października 2010 umieszczone zostało podziękowanie zarządu kępińskiego Klubu „Amazonki”.

 • Częstochowa

  Jak co roku w październiku uczestniczyłyśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze. Motto Pielgrzymki: „Nadzieja zawieść nie może”

  (więcej…)

 • Kobyla Góra

   

  W ramach realizacji zadania publicznego wspieranego przez Burmistrza Miasta i Gminy Kępno w Kobylej Górze odbyły się 3 dniowe warsztaty szkoleniowe Amazonek.

  (więcej…)

 • Spotkanie integracyjne -Głaz

   

  Wspaniałe spotkanie przy ognisku w ramach współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

   

 • Program Marsz po Zdrowie

   

  W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2010 r. realizujemy zadanie publiczne „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek” zleconego przez Samrząd Województwa Wielkopolskiego ze środków PFRON w 2010 r. p.n. Marsz po Zdrowie.

 • „Mazury szlakiem papieskim”

   

  W dniach 7.07 2010r. -10.07.2010r odbyła się wycieczka „Mazury szlakiem papieskim”.Mieszkałyśmy nad brzegiem jeziora Kisajno.

  Zwiedziłyśmy Centrum Żeglarstwa i Wypoczynku Wodnego w Wilkasach , Sejny – Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Reszel – zamek biskupi, Świętą Lipkę – Sanktuarium Maryjne, kompleks klasztorny, Bazylikę, barokowe organy z ruchomymi figurkami, wysłuchałyśmy koncertu organowego, Gierłoż – Kwaterę Hitlera” Wilczy Szaniec, Zamek Krzyżacki w Ryn.
  W trzecim dniu wycieczki byłyśmy w Wilnie tam zwiedziłyśmy m.in.Kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę z kaplicą i obrazem MB Ostrobramskiej, Starówkę, Stare Miasto.
  To była wspaniała, pełna wrażeń wycieczka.Wróciłyśmy trochę zmęczone ale szczęśliwe.
  Wycieczka dofinansowana ze śrotków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

   

 • Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

   

  W tym roku nawiązałyśmy współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wsparcie obejmuje przede wszystkim usprawnienie procesu rehabilitacji kobiet leczonych z powodu raka piersi poprzez:

  -wykonanie badań czynnościowych mięśni tułowia i kończyn górnych, ocenę postawy ciała, równowagi oraz wielkości obrzęku chłonnego kończyn górnych
  -prowadzenie gimnastyki ogólnie usprawniającej
  -Nordic Walking
  -edukacja w zakresie rehabilitacji ruchowej

 • Wielkanoc 2010

   

  Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz Błogosławieństwa Bożego.
  Niech Zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas to, co uśpione,
  ożywi to, co jeszcze martwe i niech światło Jego słowa prowadzi nas przez życie w radości i pokoju.
  Po raz kolejny usiadłyśmy przy wspólnym wielkanocnym stole złożyłyśmy sobie życzenia i degustowałyśmy wspaniałe potrawy i smakołyki.

   

 • Mammografia dla wybranych kępnianek?

   

  W tygodniku kępińskim z dn. 20 stycznia br ukazał się artykuł:
  Nawet kilka tysięcy kobiet może wypaść z profilaktyki wykrywania raka piersi. Według nowego zarządzenia NFZ mammografii nie wolno wykonać, gdy pacjentka zgłasza „dolegliwość w obrębie piersi”. To absurd i błąd, który musi zostać naprawiony — mówią specjaliści.

  Tylko w ubiegłym roku w kępińskim szpitalu 1603 kobiety zrobiły badania mammograficzne
  W 2009 roku z badań mammograficznych w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi skorzystało 892 tysięcy Polek z prawie 2,5 miliona uprawnionych. Raka wykryto u 3,5 tysiąca z nich. — W roku ubiegłym z badań mammograficznych w naszym szpitalu skorzystały 1603 panie, z czego 149 badań wykonaliśmy ze skierowaniem od lekarzy ginekologów, 119 ze skierowaniami prywatnymi, a 1335 w ramach programu profilaktyki wykrywania raka piersi — informuje Jadwiga Pietrzak, kierownik techników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie.
  Z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi korzystają kobiety w wieku od 50 do 59 lat. Do końca ubiegłego roku jedynym przeciwwskazaniem do badania był zapis „już wcześniej zdiagnozowanych zmian nowotworowych o charakterze złośliwym w piersi”. Ale od stycznia 2010 roku weszło w życie nowe rozporządzenie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, które może wykluczyć nawet kilka tysięcy Polek z programu wykrywania raka piersi. Według nowego rozporządzenia mammografii nie wolno robić kobietom. „które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą dolegliwości w obrębie piersi”. — To nonsens — mówi Danuta Szpakowska, prezes Kępińskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, działającego na rzecz kobiet po leczeniu raka piersi. — Często zgłaszamy się na badania mammograficzne właśnie wtedy, kiedy niepokoi nasi ból. Nie można z tego powodu dyskwalifikować tych kobiet, bo badania profilaktyczne stracą wówczas sens. Normalnie kobiety odrzucają myśl, że mogą być chore. Zanim decydujemy się na wizytę u onkologa, wykonujemy usg oraz mammografię. Zapisując się do lekarza onkologa w Poznaniu, musimy liczyć się z długimi kolejkami. Dla wielu kobiet może być już za późno. Sytuacja ta musi zostać koniecznie zmieniona, podobnie jak zapis dotyczący zakazu wykonywania badań mammograficznych po wcześniej zdiagnozowanych zmianach nowotworowych o charakterze złośliwym. Po pięciu latach po przebytej chorobie jesteśmy zobowiązane do badania piersi, mamy też do tego prawo. Jednak, żeby badanie wykonać, często najpierw musimy zgłosić się do onkologa po skierowanie, bowiem w szpitalach nie chcą nas zbadać właśnie z powodu tego rozporządzenia.
  Najprawdopodobniej funduszowi chodziło o to, żeby wyeliminować z badań kobiety chore na raka, jednakże — jak mówią specjaliści — ból piersi nie jest jednoznaczny z rozwojem choroby nowotworowej. Nawet 80% kobiet ma dolegliwości fizjologiczne w obrębie piersi, wynikające między innymi ze zmian mastopatycznych lub stosowania terapii hormonalnej. Badania profilaktyczne nie są, a przynajmniej jak dotąd nie były przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitowane — czyli szpitale dostawały pieniądze za wszystkie badania, jakie wykonały. Teraz niektórzy specjaliści w nowym rozporządzeniu doszukują się właśnie limitu. Kępiński szpital, mimo nowego zapisu, przyjmuje wszystkie kobiety, które zgłoszą się na badanie: — Nie odmówiliśmy żadnej pacjentce, która chciała się przebadać i tego nie zrobimy. Kobiety w wieku od 50 do 59 lat mają prawo do bezpłatnego badania mammograficznego raz na dwa lata. Nie zwracamy uwagi na ten przepis, bowiem uważamy, że ulegnie on zmianie — zaznaczyła lek. med Małgorzata Mamczak. Szpital w Kępnie dysponuje jednym aparatem do badań mammograficznych. Jak mówi J. Pietrzak: Większość kobiet rejestruje się w ko-lejkę, a czas oczekiwania na badania wynosi 2–3 dni, natomiast jeżeli aparat „jest wolny”, a w tym samym pomieszczeniu nie wykonuje się żadnego badania diagnostycznego, wówczas chętne panie przyjmowane są od razu. Organizujemy akcje, żeby zachęcić kobiety do badań profilaktycznych: wysyłamy zaproszenia, dzwonimy do pacjentek, rozwieszamy plakaty na słupach ogłoszeniowych oraz zostawiamy ogłoszenia u sołtysów, na tablicach informacyjnych, nawet prosimy księży, aby z ambony namawiali kobiety do badań. Część kobiet korzysta z naszych zaproszeń, niestety tylko część — stwierdza J. Pietrzak, kierownik techników SPZOZ w Kępnie.
  Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała, że już w tym roku do obowiązkowych badań wpisze mammografię i cytologię. — Chodzi o życie tysięcy kobiet, o to, ile z nich mogłoby żyć, gdyby w porę wykonały badania — mówiła.
  W związku z taką deklaracją minister zdrowia nadzorującą działalność NFZ rodzi się pytanie, skąd zatem takie rozporządzenie ograniczające pacjentkom dostęp do badań mammograficznych w publicznej służbie zdrowia?

 • Częstochowa 2009

   

  W tym roku również nasze  Stowarzyszenie uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po chorobie nowotworowej piersi na Jasną Górę. Było to już XII spotkanie mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa: ” aby miały życie i miały j w obfitości” (wg ewangelii św. Jana).

 • Kobyla Góra

   

  W tym roku obchodzimy V jubileuszowe spotkanie w Kobylej Górze,  w ramach którego odbyły się warsztaty relaksacyjno-motywacyjne prowadzone przez panią psychoterapeutkę. Poznałyśmy nową metodę terapii, jaką jest muzykoterapia okazała się ona doskonałym relaksem i zabawą. Tradycyjnie już, odbyła się spartakiada p.n. „Sprawna Amazonka”.

 • Śladami Jana Pawła II

  W dniach od 3 do 5 lipca nasz Klub zorganizował wycieczkę śladami wielkiego papieża. Celem wyprawy było poznanie miejsc związanych z życiem Jana Pawła II.

  (więcej…)

 • Turnus rehabilitacyjny – Mielno ’08

  W czerwcu odbył się turnus rehabilitacyjny w przepięknej miejscowości nadmorskiej jaką jest Mielno. Udział wzięły: Józia Sokołowska, Zosia Kozica, Łucja Musiała, Maria Walczak. Nasze koleżanki wzięły udział w I turnieju Amazonek im. Basi Gosiewskiej i zajęły IV miejsce.