Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja Kępińskich Amazonek

Raport warszawskiego Centrum Onkologii podaje, że rak sutka jest najczęściej występującą u kobiet formą choroby nowotworowej. Stanowi 22,8% wszystkich zachorowań tego typu. Profilaktyka i leczenie raka piersi w Polsce odbywa się wciąż na znacznie niższym poziomie niż w rozwiniętych krajach europejskich, a liczba zachorowań wzrasta.

Województwo wielkopolskie należy do czterech obszarów w naszym kraju, w którym te współczynniki są najwyższe. Problem ten dotyczy także powiatu kępińskiego, w którym z roku na rok rośnie liczba członków Kępińskiego Klubu Amazonki. Aby wyjść naprzeciw potrzebom kobiet kępińskie amazonki podejmują wiele inicjatyw, których celem jest prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej  po przebytej chorobie nowotworowej piersi. Ważnym elementem tej działalności jest korzystanie ze środków unijnych. W chwili obecnej klub wciela w życie Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek projekt realizowany w ramach Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, który nosi tytuł

Zadanie Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek to przedsięwzięcie realizowane w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 30 listopada 2015 r.  Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców powiatu kępińskiego do aktywności obywatelskiej poprzez udział w działaniach skierowanych na rehabilitację kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi. Dążeniem planowanych zachowań jest uzyskanie optymalnej sprawności psychoruchowej kępińskich amazonek. Rehabilitację kobiet dostosowano do indywidualnych potrzeb w oparciu o staż choroby, kondycję psychiczną i fizyczną oraz realne możliwości. Projekt obejmuje realizację zadań gimnastykę leczniczą, masaż przeciwobrzękowy, kinesiotaping, manualny drenaż limfatyczny, zajęcia relaksacyjne, Nordic Walking, gimnastykę w wodzie, i i wyjazdy rekreacyjne. W planach między innymi organizacja integracyjnych marszów Nordic Walking zakończonych ogniskiem, w których ma wziąć udział lokalna społeczność, kępińskie amazonki liczą zarówno na aktywność młodzieży jak i osób starszych. Udział zdrowych w przygotowywanych akcjach zwiększy ich wiedzę w zakresie choroby nowotworowej piersi i jej konsekwencji oraz ukaże im wartość pracy społecznej na rzecz drugiego człowieka.

Projekt skierowany jest jednak przede wszystkim do amazonek. Z przeprowadzonych w styczniu 2013 r. badań oceny stanu psychofizycznego kobiet Kępińskiego Klubu „Amazonki” wynika, że 53% kobiet czuje się zmęczonych, 93% oczekuje lepszej sprawności fizycznej, 48% uskarża się na częste dolegliwości kręgosłupa, , aż 77% cierpi z powodu bólu stawu ramiennego. Dane te  dyktowały niejako zadania tworzące projekt wcielany w życie pod nazwą  Razem walczymy z rakiem – rehabilitacja kępińskich amazonek.

Zadanie realizowane jest przez zespół specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Partnerami projektu są Starostwo Powiatowe w Kępnie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Ewa Berska, „Tygodnik Kępiński”, „Bezpłatny Kurier Lokalny” oraz Radio SUD. Dzięki lokalnym mediom informacja o masowych imprezach mających otwarty charakter dotrze do większości mieszkańców Kępna i okolic.

Jeden z wielu punktów projektu stanowią wyjazdy integracyjne, których celem jest wzmocnienie psychofizycznej kondycji chorych kobiet. Na przełomie lipca i sierpnia 2014 r. członkinie Kępińskiego Klubu „Amazonki” przebywały w Łebie nad morzem. Uczestniczyły tam w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, których celem było między innymi zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach i pełnej długości mięśni, poprawa krążenia i utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego. Uczestniczki turnusu zwiedziły też okolicę i skorzystały z morskiej oraz słonecznej kąpieli.

Autorzy projektu wierzą, że udział w planowanych przedsięwzięciach stanie się dla mieszkańców powiatu kępińskiego nie tylko atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego  na świeżym powietrzu ale i okazją do zawarcia nowych znajomości.

Dodaj komentarz