Budapeszt 2017

 

Wycieczka do  Budapesztu odbyła się w dniach 29 maja – 01 czerwca 2017r

Wczesnym rankiem 29 maja 2017r wyruszyłyśmy w drogę do Budapesztu. W godzinach popołudniowych byłyśmy  na miejscu. Zamieszkałyśmy w hotelu Berlin w centrum Budapesztu.

Następnego dnia  zwiedzanie Budapesztu  rozpoczęłyśmy od przejazdu Aleją Andassyego –reprezentacyjną aleją, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESKO w 2002roku.

Następnie z przewodnikiem udałyśmy się na Górę Gelerta, z której podziwiałyśmy przepiękną panoramę Budapesztu. Na wzgórzu znajduje się wzniesiona w 1850 roku cytadela wraz ze Wzgórzem Zamkowym oraz promenadami naddunajskimi. Na szczycie wzgórza znajduje się także Pomnik Wolności, który przedstawia 14 – metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie. Góra Gelerta ma specyficzny mikroklimat, dlatego rośliny porastające różnią się znacznie od siebie. W części południowej można spotkać drzewa figowe a na zboczach północnej strony roślinność o charakterze subalpejskim. W czasie krótkiego spaceru po najstarszej dzielnicy miasta odwiedziłyśmy plac św. Trójcy, ze wspaniałym neogotyckim kościołem Macieja. Kościół Macieja jest jednym z ważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich. Usytuowany jest praktyczne w samym centrum Wzgórza Zamkowego, przy placu Świętej Trójcy, a jego strzelista, neogotycka wieża czyni go jednym z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu. Wzgórze Zamkowe jest reprezentacyjnym miejscem w stolicy, znajduje się tam najstarsza część miasta oraz Zamek Królewski.

Spacerując przez Most Łańcuchowy poznałyśmy historię oraz legendy związane z mostem, który kiedyś stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju  Budy i Pesztu.  Niedaleko Mostu Łańcuchowego położona jest bazylika św. Stefana, wspaniałe wnętrze wyłożone marmurami robi wrażenie. W bazylice  można zobaczyć największą relikwią węgierską jaką jest zasuszona dłoń.

W czasie godzinnego rejsu po Dunaju podziwiałyśmy piękno budapesztowskich  mostów, Parlament, Wzgórze Zamkowe oraz Wyspę Małgorzaty.

Również w godzinach nocnych odwiedziłyśmy Budapeszt, byłyśmy pod wielkim wrażeniem, przechadzając się wzdłuż wybrzeża podziwiałyśmy podświetlony Parlament, Zamek Królewski, Wzgórze Zamkowe, mosty.

Budapeszt to  miasto, które łączy w sobie niezwykłe piękno nowoczesnej zachodniej metropolii z duchem historii dawnego imperium Habsburgów, zachwyca malowniczym położeniem i bogactwem swych zabytków. 

W trzecim dniu  z przewodnikiem zwiedziłyśmy Szentendre – typowo barokowe urokliwe miasteczko artystów porównywalne do polskiego Kazimierza nad Wisłą. Kolacja w Czercie prze węgierskiej muzyce zakończyła bardzo udany dzień.

W drodze powrotnej pojechaliśmy nad Balaton, płynęłyśmy wycieczkowym statkiem oraz spacerowaliśmy po brzegach „węgierskiego morza”.

 

Dodaj komentarz